• Procedura organizacji pracy

          Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Hartowcu

          od 1 września 2020 r.

          i postępowania prewencyjnego pracowników

          oraz rodziców/opiekunów prawnych

          w czasie zagrożenia epidemicznego

           

           

          1. Cel

          Celem procedury jest określenie zasad organizacji pracy Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Hartowcu w związku z zagrożeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2 i określenie działań prewencyjnych mających na celu uniknięcie rozprzestrzeniania się wirusa.

           

          1. Zakres procedury

          Procedurę należy stosować w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Hartowcu.

           

          1. Osoby odpowiedzialne za wdrożenie procedury

          Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Hartowcu.

           

          1. Postanowienia ogólne
          1. Procedurę należy stosować w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Hartowcu  prowadzonej przez Gminę Rybno.
          2. Do szkoły może przychodzić tylko:
            1. uczeń/pracownik zdrowy, bez objawów wskazujących na infekcję dróg oddechowych;
            2. uczeń/pracownik, którego domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.
          3. Uczeń może być przyprowadzany do placówki i z niej odbierany przez opiekunów bez objawów chorobowych wskazujących na infekcję dróg oddechowych.
          4. Przez objawy o których mowa w pkt. 2a) i pkt.3)  rozumie się:
          • podwyższoną temperaturę ciała;
          • ból głowy i mięśni;
          • ból gardła;
          • kaszel;
          • duszności i problemy z oddychaniem;
          • uczucie wyczerpania;
          • brak apetytu.
          1. Należy ograniczyć na terenie szkoły przebywanie osób z zewnątrz, a jeśli ich obecność jest niezbędna zobowiązać do stosowania środków ochronnych (osłona nosa i ust, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
          2. Przebywanie osób z zewnątrz na terenie szkoły możliwe jest tylko w wyznaczonych przez dyrektora miejscach.
          3. Obowiązuje całkowity zakaz przebywania na terenie placówki osób z zewnątrz z objawami wskazującymi na infekcję dróg oddechowych, o których mowa w pkt.
          4. Dopuszczalne jest wchodzenie do przestrzeni wspólnej opiekunów odprowadzających dzieci z zachowaniem zasady 1 opiekun na ucznia/uczniów przy zachowaniu dystansu społecznego od kolejnego opiekuna i pracownika szkoły min, 1,5 m.
          5. Wychowawcy klas ustalają sposoby szybkiej komunikacji telefonicznej z opiekunami ucznia. Zobowiązuje się rodziców do uaktualnienia numerów kontaktowych.
          6. W przypadku pracowników powyżej 60. roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi, które zaliczają osobę do grupy podwyższonego ryzyka, w miarę możliwości, należy stosować rozwiązania minimalizujące ryzyko zakażenia, tj. nieangażowanie w dyżury podczas przerw międzylekcyjnych.

           

          1. Higiena i dezynfekcja
          1. Wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły zobowiązani są do przestrzegania najwyższych standardów higienicznych tj. częstego mycia rąk, w szczególności po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety.
          2. Na terenie placówki obowiązują ogólne zasady higieny, tj. ochrona ust i nosa podczas kaszlu i kichania, unikanie dotykania oczu, ust i nosa. Rekomendowane jest noszenie maseczek w przestrzeniach ogólnodostępnych.
          3. Szkoła wyposażona jest w środki dezynfekujące niezbędne do odkażania pomocy dydaktycznych i elementów stałych oraz środki do dezynfekcji rąk.
          4. Szkoła wyposażona jest w bezdotykowy termometr. W przypadku posiadania innych termometrów niż bezdotykowy konieczna jest dezynfekcja po każdym użyciu.
          5. Należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta środka dezynfekującego, zwłaszcza w zakresie czasu niezbędnego do wietrzenia zdezynfekowanych przedmiotów i pomieszczeń.
          6. Na terenie szkoły przeprowadzany jest monitoring codziennych prac  porządkowych, w tym przede wszystkim utrzymania czystości w salach lekcyjnych, pomieszczeń sanitarno-higienicznych, ciągów komunikacyjnych, powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatur i włączników.
          7. Przed wejściem do budynku szkoły obowiązuje dezynfekcja rąk. Informacja o takim obowiązku wraz z instrukcją zamieszczona jest przy wejściu.
          8. Przed wejściem do budynku szkoły umieszczony jest środek do dezynfekcji rąk.
          9. Przy wejściu do szkoły należy umieścić numery telefonów do właściwej stacji sanitarno-epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala i służb medycznych.
          10. W pomieszczeniach sanitarno-higienicznych należy wywiesić plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk.
          11. W przypadku korzystania przez uczniów lub pracowników szkoły z rękawic jednorazowych, maseczek jednorazowych należy zapewnić pojemnik lub miejsce do ich wyrzucania zgodnie z wytycznymi GIS.
          12. Z sali, w której przebywają uczniowie, usuwa się przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie umyć, uprać lub zdezynfekować. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy dokładnie czyścić lub dezynfekować.

           

          1. Organizacja pracy szkoły
          1. Dopuszcza się możliwość zmiany czasu prowadzenia zajęć edukacyjnych, jednak nie krócej niż 30 min. I nie dłużej niż 60 min., zachowując ogólny tygodniowy czas trwania zajęć ustalony w tygodniowym rozkładzie zajęć.
          2. W klasach I-III przerwy organizuje nauczyciel adekwatnie do potrzeb uczniów, jednak nie rzadziej niż co 45 min.
          3. W celu umożliwienia zachowania dystansu społecznego dopuszcza się możliwość zmiany czasu przerw między zajęciami w klasach IV-VIII.
          4. Zaleca się organizację przerw dla uczniów w miarę możliwości na świeżym powietrzu.
          5. Sale lekcyjne oraz części wspólne należy wietrzyć co najmniej raz na godzinę.
          6. Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce – jeżeli szkoła posiada szafki.
          7. Uczniowie nie udostępniają innym uczniom swoich podręczników i przyborów.
          8. Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły zbędnych przedmiotów[1].
          9. Szkoła organizuje zajęcia świetlicowe w świetlicy szkolnej lub jeśli istnieje taka konieczność w innych salach dydaktycznych.
          10. Do regulaminu korzystania ze świetlicy należy wprowadzić zapisy dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa w okresie pandemii.
          11. Pomieszczenia, w których odbywają się zajęcia świetlicowe należy wietrzyć nie rzadziej niż co godzinę, szczególnie przed przyjęciem wychowanków.
          12. Korzystanie z biblioteki szkolnej możliwe jest na określonych przez dyrektora  szkoły zasadach, uwzględniających dwudniowy okres kwarantanny dla książek i innych materiałów wypożyczanych w bibliotece.
          13. Korzystanie z gabinetu profilaktyki zdrowotnej możliwe jest na określonych przez dyrektora szkoły zasadach w porozumieniu z pielęgniarką medycyny szkolnej.

           

          1. Przygotowywanie i wydawanie posiłków
          1. Szczególną uwagę należy zwrócić na utrzymanie wysokiej higieny, mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców.
          2. Rekomenduje się zmianowe wydawanie posiłków, czyszczenie blatów stołów i poręczy, krzeseł po każdej grupie.
          3. Jeśli nie jest możliwa organizacja spożywania posiłku zgodnie z pkt. 3, dopuszcza się możliwość spożywania posiłków przez uczniów w salach lekcyjnych z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i higieny.
          4. Wielorazowe naczynia i sztućce należy myć w zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze min. 60°C lub je wyparzać.
          5. Od dostawców cateringu należy wymagać pojemników i sztućców jednorazowych.
          6. Należy dopilnować właściwego segregowania zużytych pojemników i sztućców.
          7. Dania powinny być wydawane przez osobę do tego wyznaczoną.
          8. Dopuszcza się dostarczenie przez firmy cateringowe posiłków w pojemnikach zbiorczych, a następnie rozdzielenie ich na talerze i sztućce wielorazowe znajdujące się na wyposażeniu szkoły tylko w sytuacji, kiedy naczynia i sztućce zostaną umyte zgodnie z zaleceniami w pkt. 5.

           

          1. Dowóz uczniów
          1. Zapewnienie dzieciom i młodzieży, w tym niepełnosprawnej, bezpłatnego dowozu i opieki do przedszkola, szkoły, placówki systemu oświaty odbywa się na zasadach obowiązujących w transporcie publicznym.
          2. Uczniów dojeżdżających obowiązuje noszenie maseczek w autobusach.

           

          1. Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u ucznia
          1. Jeżeli dziecko przejawia niepokojące objawy choroby należy odizolować je w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu z zapewnieniem min. 2 m odległości.
          2. Dziecko znajduje się pod opieką pracownika szkoły wyznaczonego przez dyrektora tejże placówki.
          3. Dziecku należy zmierzyć temperaturę ciała:
          • jeżeli pomiar termometrem bezdotykowym wynosi 38°C lub wyżej – należy (powiadomić rodziców ucznia w celu ustalenia sposobu odebrania dziecka ze szkoły) i przypomnieć o obowiązku skorzystania z teleporady medycznej;
          • jeżeli pomiar termometrem innym niż bezdotykowy wynosi pomiędzy 37,2°C-37,9°C – należy powiadomić rodziców ucznia i ustalić ewentualną konieczność sposobu odebrania dziecka ze szkoły.
          1. Rodzic zostaje niezwłocznie poinformowany telefonicznie o wystąpieniu u dziecka niepokojących objawów i jest zobowiązany do pilnego odebrania dziecka.
          2. Rodzic po odebraniu ze szkoły dziecka z objawami chorobowymi, ma obowiązek poinformowania dyrektora o wyniku badania ucznia przez lekarza.
          3. Obszar, w którym poruszał się i przebywał uczeń należy bezzwłocznie poddać gruntownemu sprzątaniu.
          4. Dyrektor informuje Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego i organ prowadzący o zaistniałej sytuacji.
          5. Dyrektor szkoły zobowiązany jest do stosowania się do zaleceń Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego przy ustalaniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
          6. Jeśli zalecenia sanepidu przekazane są za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub za pomocą innych środków łączności należy sporządzić notatkę lub protokół.

           

          1. Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u pracownika Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Hartowcu
          1. Pracownik, który w czasie pracy zauważył u siebie objawy chorobowe typu: gorączka, uporczywy kaszel, złe samopoczucie, trudności w oddychaniu, bóle głowy, bóle mięśni niezwłocznie informuje o tym dyrektora szkoły, który podejmuje następujące działania:
            1. kieruje pracownika, do wyznaczonego odizolowanego pomieszczenia (unikając kontaktu z innymi osobami);
            2. zachowując bezpieczną odległość, przeprowadza wywiad z pracownikiem i zaleca kontakt z lekarzem celem weryfikacji stanu zdrowia;
            3. do czasu ustalenia stanu zdrowia dyrektor odsuwa pracownika od pracy;
            4. o wynikach badania, przeprowadzonego przez lekarza, pracownik niezwłocznie informuje dyrektora szkoły.
          2. Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik należy bezzwłocznie poddać gruntownemu sprzątaniu.
          3. Każdy pracownik powinien poddać się pomiarowi temperatury ciała w razie uzasadnionej potrzeby.
          4. W przypadku zaobserwowania u pracownika lub ucznia innych objawów chorobowych stosuje się działania opisane w pkt. 1).
          5. Pracownicy z objawami choroby, o których mowa dziale IV pkt. 4 nie mogą przychodzić do pracy.
          6. Dyrektor informuje Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego i organ prowadzący o zaistniałej sytuacji.
          7. Dyrektor szkoły zobowiązany jest do stosowania się do zaleceń Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego przy ustalaniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
          8. Jeśli zalecenia sanepidu przekazane są za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub za pomocą innych środków łączności, należy sporządzić notatkę lub protokół.

           

          1. Potwierdzenie zakażenia SARS-CoV-2 na terenie szkoły
          1. Dyrektor informuje Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego                    o zaistniałej sytuacji i w porozumieniu z organem prowadzącym, po uzyskaniu  pozytywnej opinii sanepidu, podejmuje stosowną decyzję o zamknięciu placówki/zmianie modelu kształcenia lub innych środkach prewencyjnych.
          1. Dyrektor szkoły/placówki o potwierdzeniu zakażenia u pracownika/ucznia informuje organ prowadzący i kuratora oświaty zgodnie ze schematem procesu komunikowania się w sytuacjach kryzysowych dotyczących jednostek systemu oświaty stanowiącym załącznik nr 1 do procedury.
          2. W przypadku potwierdzenia zakażenia SARS-CoV-2 dyrektor szkoły zobowiązany jest do stosowania się do zaleceń Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego przy ustalaniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
          3. Jeśli zalecenia sanepidu przekazane są za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub za pomocą innych środków łączności należy sporządzić notatkę lub protokół.
          4. Rekomenduje się ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie w części pomieszczenia lub jego całości, w którym przebywała osoba.

           

          1. Postanowienia końcowe
          1. Numery kontaktowe:
          • Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna Działdowo  

          tel. (23) 697 26 34

           

          • Narodowy Fundusz Zdrowia  

                                             tel. 800 190 590

           

          • Samodzielny Publiczny Gminny Zakład Opieki Zdrowotnej w Rybnie                                                tel. (23) 696 60 24

           

          1. Zastrzega się zmianę procedury w przypadku objęcia terenu, na którym znajduje się szkoła strefą żółtą lub czerwoną, a także zmiany wytycznych przez Ministra Edukacji Narodowej, Głównego Inspektora Sanitarnego.

           

          Załącznik nr 1

           

           

           

          SCHEMAT  KOMUNIKACJI  KRYZYSOWEJ 

          – COVID W PLACÓWKACH OŚWIATOWYCH

           

          Dyrektor szkoły/przedszkola niezwłocznie informuje o zaistniałym zdarzeniu:

           

           

          1. Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego

           

          tel. (23) 697 – 26 – 34

           

           

                                              

             

           


                               

           

           

          1. Organ prowadzący

          (Wójta Gminy Rybno)

          tel. (23) 696 – 60 – 55

          1. Kuratorium Oświaty w Olsztynie

          tel. (89) 523 – 26 – 00       

                  (89) 527 – 22 – 50

                                  

           

           

          [1] Nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. W przypadku tych dzieci należy dopilnować, aby dzieci nie wymieniały się zabawkami, a opiekunowie powinni zadbać o ich regularne czyszczenie i dezynfekcję.

           

           

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Hartowcu, 13-220 Rybno
      • (23) 696 60 28
      • Hartowiec 40 13-220 Rybno Poland
      • Informujemy, że Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Szkołę Podstawową im. Marii Konopnickiej w Hartowcu (adres: Hartowiec 40, 13-220 Rybno) jako Administratora danych, w celu zrealizowania Twojej sprawy. Jeżeli chcesz skontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych Osobowych, którym jest Pani Justyna Jabłonka - napisz pod adres e-mail: iod@gminarybno.pl Twoje dane będziemy przechowywać do czasu zrealizowania sprawy, w której się z nami kontaktujesz, wygaśnięcia ewentualnych roszczeń z nią związanych lub momentu wygaśnięcia obowiązków przechowywania danych wynikających z przepisów prawa. Przysługuje Ci prawo dostępu do Twoich danych oraz otrzymania ich kopii, poprawienia, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, wniesienia skargi do organu nadzorczego oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych osobowych w każdym czasie – po spełnieniu określonych w RODO przesłanek. Podanie danych jest dobrowolne, jednak jeżeli tego nie zrobisz nie będziemy mogli się z Tobą skontaktować, a tym samym załatwić Twojej sprawy.
      • Inspektor Ochrony Danych Osobowych: Justyna Jabłonka, e-mail: iod@gminarybno.pl
    • Logowanie