22 kwietnia w naszej szkole obchodziliśmy wyjątkowe święto, które przypomina nam o pięknie i kruchości naszego domu - planety Ziemi. To dzień, w którym każdy z nas może stać się bohaterem w obronie naszego środowiska, ucząc się jak nasze codzienne działania wpływają na świat wokół nas. Ziemia dostarcza nam powietrza, wody, pożywienia i schronienia, ale także niesamowitych przygód i odkryć. Tego dnia poprzez różnorodne zajęcia, wspólnie poznawaliśmy jak możemy dbać o naszą planetę i dlaczego każdy gest, nawet najmniejszy, ma ogromne znaczenie. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Hartowcu przygotowali serię edukacyjnych i twórczych działań, które pozwoliły nam lepiej zrozumieć nasze środowisko naturalne, i to jak możemy przyczyniać się do jego ochrony. Był to czas pełen nauki, zabawy i twórczego wyrażania się – czas, aby pokazać naszą wdzięczność Ziemi, i zobowiązać się do jej opieki. Tego dnia ruszyliśmy w fascynującą podróż do świata ekologii, aby Dzień Ziemi był początkiem naszej wspólnej, jeszcze bardziej zielonej przyszłości! Oddział przedszkolny upiekł wcześniej ciasteczka w kształcie planety Ziemia. Klasy 1-3 wykonały plakaty o Ziemi a uczniowie klas 4-7 przygotowali część artystyczno-edukacyjną. Usłyszeliśmy ekologiczną poezję w wykonaniu uczniów, obejrzeliśmy prezentację "Krótka historia o Ziemi". Dobble ekologiczne, kodeks ekologa, kolorowe kosze i segregacja odpadów oraz eko-doświadczenia w wykonaniu uczennic klasy 7 dopełniły całości. Po części edukacyjnej klasy wybrały się z opiekunami na wspólne sprzątanie terenu naszej miejscowości.
DZIEŃ ZIEMI
- 38
DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU 2024
Nasza Szkoła po raz trzeci wzięła udział w ogólnopolskich obchodach Dnia Bezpiecznego Internetu. Inicjatywę rozpoczęliśmy spotkaniem wszystkich uczniów, nauczycieli oraz rodziców z edukatorem z firmy zewnętrznej. W tym roku skupiliśmy się na profilaktyce uzależnień ekranowych oraz cyberprzemocy. Każda z grup wiekowych wzięła udział w lekcji on-line zaproponowanej przez SaferInternet.pl. Po zajęciach prowadziliśmy zajęcia warsztatowe. Równolegle nauczyciele i rodzice mieli możliwość skorzystania z webinariów zarekomendowanych przez szkolnego koordynatora inicjatywy. Krótką relację z ostatnich dwóch miesięcy naszej pracy można obejrzeć tutaj:
WARSZTATY PHO3NIX
https://www.youtube.com/watch?v=V0d0H4OXBr8https://www.youtube.com/watch?v=V0d0H4OXBr8
1011 kwietnia 2024 roku w naszej szkole odbyły się warsztaty sportowe, które wygraliśmy w ubiegłym roku szkolnym, zostając finalistą III edycji konkursu Pho3nix Active School. Warsztaty poprowadzili znani sportowcy Tamara Siemieniuk oraz Maks Płuciennik. Tamara Siemieniuk jest kapitanem reprezentacji Polski w korfballu, mistrzynią świata w korfballu plażowym, trenerką z wieloletnim doświadczeniem. Korfball to koedukacyjna gra zespołowa, w której zadaniem zawodniczek i zawodników jest trafienie piłką do kosza umocowanego na słupie o wysokości 3,5 metra. W dzisiejszych czasach ta dyscyplina sportu zyskuje coraz więcej popularności. Maks Płuciennik jest trenerem i instruktorem rowerów BMX, jednym z najlepszych polskich zawodników, zwycięzcą wielu zawodów. BMX freestyle to dyscyplina sportu BMX. Sport ten polega na obudzeniu w sobie oryginalności i kreatywności oraz wytworzenie własnego stylu. Triki, które można wykonywać na specjalnym rowerze, narodziły się w Kalifornii w latach 70-tych. Nasze warsztaty składały się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Najpierw nastąpiło wspólne przywitanie, prezentacja trenerów oraz ich dyscyplin. W części praktycznej po krótkiej rozgrzewce, każdy uczestnik warsztatów mógł sprawdzić swoje predyspozycje sportowe na specjalnie przygotowanych stacjach i zapisać wyniki na otrzymanej wcześniej akredytacji. Na stacjach badane były: skoczność (wyskok dosiężny oraz skok z miejsca), siła (dynamometrem), zręczność (dotykanie grzybków na czas), oraz wytrzymałość (zwis na drążku). W warsztatach wzięli udział wszyscy uczniowie naszej szkoły, podzieleni na kategorie wiekowe.
TURNIEJ KOSZYKÓWKI
- 6
TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ
10 kwietnia w SP Koszelewy odbyły się gminne eliminacje turnieju piłki nożnej "Z podwórka na stadion". Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Głowacki Filip, Kowalkowska Liliana, Kowalski Kacper, Labicki Wiktor, Muzyka Lucy, Sulski Oliwier, Trzciński Igor, Sosnowski Antoni, Dąbrowski Jakub oraz Siewiorek Natan. Daliśmy z siebie wszystko. Po bardzo zaciętej i wyczerpującej walce zajęliśmy 3 miejsce.
1
GMINNY TURNIEJ SZACHOWY
8 kwietnia w SP Koszelewy odbył się Gminny Turniej Szachowy. Naszą szkołę reprezentowali: Bartkowska Olga, Ćwikliński Oskar, Dąbrowski Jakub, Laskowska Daria, Markowski Marcin, Żuralski Michał, Dutkowska Weronika, Karpiński Łukasz, Karpiński Przemysław, Markowski Tomasz, Dąbrowski Filip oraz Wnuk Paweł.W kategorii klas 0-III indywidualnie Oskar Ćwikliński zajął II miejsce, a Marcin Markowski zdobył III miejsce. Jako szkoła drużynowo zajęliśmy II miejsce. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
7
OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ
W dniu 6 kwietnia 2024 roku laureaci Gminnego Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” brali udział w eliminacjach Powiatowych. W kategorii klas I - IV Gminę reprezentowali: Fabian Jabłoński i Przemysław Karpiński. W kategorii klas V - VIII Tomasz Markowski. Wielkie gratulacje dla Naszych Młodych Strażaków. Tomasz Markowski w teście pisemnym zajął III miejsce.
3
OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ
W dniu 27 marca 2024 r. laureaci Szkolnego Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom” brali udział w eliminacjach gminnych. Zawody odbyły się w trzech kategoriach. Nas interesowały dwie pierwsze kategorie. W kategorii klas I – IV naszą szkołę reprezentowali Fabian Jabłoński z klasy 4 i Przemysław Karpiński z klasy 4. W eliminacjach gminnych Przemysław Karpiński zajął I miejsce, a Fabian Jabłoński II miejsce.W kategorii klas V – VIII naszą szkołę reprezentowali Igor Kowalkowski z klasy 5 i Tomasz Markowski z klasy 6. W eliminacjach gminnych Tomasz Markowski zajął III miejsce. Uczniowie: Przemysław Karpiński, Fabian Jabłoński i Tomasz Markowski będą naszą Szkołę reprezentować na Powiatowym Konkursie „Młodzież Zapobiega Pożarom” w dniu 5 kwietnia 2024 r. w Księżym Dworze. Trzymajmy za Nich mocno kciuki.
ELIMINACJE DO GMINNEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO
25 marca odbyły się szkolne eliminacje do Gminnego Konkursu Recytatorskiego „Spotkania z Poezją” dla uczniów z klas I-III. Konkurs przebiegał w serdecznej, miłej atmosferze. Występom dzieci towarzyszyły wielkie emocje. Wybór laureatów był niełatwy, ponieważ wszyscy uczestnicy prezentowali wysoki poziom. Zmagania z trudną sztuką recytacji oceniała komisja. Uczniowie, którzy się zakwalifikowali: Liliana Kowalkowska, Lucy Muzyka, Michał Żuralski, Jakub Dąbrowski. Nagrodzeni uczniowie będą reprezentować naszą szkołę podczas gminnego etapu konkursu w Centrum Kultury w Rybnie. Każdy uczestnik otrzymał słodki upominek, a zwycięzcy dyplomy oraz nagrody. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie, a zwycięzcom gratulujemy. Życząc dalszych sukcesów i rozwijania talentów.
7
.
21 marca na zakończenie Dnia Samorządności dzieci i nastolatki miały możliwość spotkania z panami z firmy IKEA, którzy przyjechali do nas z programem społecznym. Były dwa wykłady, ale i ćwiczenia praktyczne dotyczące bioróżnorodności, zwierząt, ekologii, znaczenia wody i ochrony przyrody. Nasza natura stanowi jeden z najlepiej zachowanych ekosystemów Europy. Dbajmy o nią. Dzieci segregowały w sali odpady i robiły również drewniane karmniki. Był też konkurs z pytaniami. Panowie przekazali nam wiele wiedzy, słodkości i upominków.
8
PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY - DZIEŃ SAMORZĄDNOŚCI
21 marca uczniowie naszej szkoły świętowali Pierwszy Dzień Wiosny - Dzień Samorządności. Podczas uroczystego apelu uczniowie klas 4-7 zaprezentowali ciekawostki na temat krajów europejskich, wybranych przez nich losowo (Hiszpanii, Francji, Grecji, Włoch). Zaprezentowali tradycyjne stroje, najsłynniejsze utwory muzyczne i tańce, popularne posiłki i różnorodne ciekawostki. Po występach uczniów, zgodnie z tradycją Dyrektor szkoły przekazał klucz – symbol władzy – nowemu Dyrektorowi. Po czym uczniowie klasy najstarszej, czyli siódmej wcieleni w swoich nauczycieli poszli do klas młodszych prowadzić zajęcia, co jednym i drugim sprawiło ogromną frajdę. W południe cała szkoła wyruszyła nad jezioro z marzanną, żegnać zimę, witać wiosnę. Niebo płakało, zimie było żal odchodzić.
30
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ GOFRA. MNIAM, MNIAM!
We wtorek 26 marca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Gofra. Przy tej okazji dowiedzieliśmy się skąd pochodzi ta pyszna, lubiana przez dzieci potrawa, jak powstaje i z czym można ją serwować. Sami również postanowiliśmy udekorować nasze wyjątkowe, kolorowe gofry dżemem, owocami oraz bitą śmietaną. Dzieciom przygotowanie kolorowych gofrów sprawiło dużo radości. Wszystkie stwierdziły jednogłośnie, że smakowały znakomicie😊.
3
.
14 marca 2024 r. w naszej szkole w Hartowcu został przeprowadzony szkolny etap Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego "Puchacz Piotr". W konkursie zorganizowanym przy współpracy ze szkołą MathsRiders Iława wzięło udział: 5 uczniów z klasy I, 6 uczniów z klasy II i 11 uczniów z klasy III. Dziękujemy wszystkim uczestnikom turnieju za ich determinację i zaangażowanie.
GMINNY TURNIEJ PIŁKI RĘCZNEJ
12 marca w Rybnie odbył się Gminny Turniej Piłki Ręcznej. Naszą szkołę reprezentowała drużyna dziewcząt w składzie: Martyna Dąbrowska, Milena Kowalkowska, Malwina Kozicka, Sandra Laskowska, Marta Lelińska, Roksana Mówińska, Amelia Sochacka, Maja Trzcińska, Maja Żuralska, Stefania Kowalska, Weronika Dembkowska oraz Kornelia Kowalkowska. Dziewczęta bardzo dzielnie walczyły zajmując 3 miejsce. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
4
Rekolekcje szkolne
W dniach 4 - 6 marca mieliśmy możliwość uczestniczenia w rekolekcjach szkolnych. Razem z prowadzącym, ks. Łukaszem spojrzeliśmy na nowo na swoje życie, by stanąć w prawdzie przed Bożym Obliczem. Rozmawialiśmy o naszym życiu we wspólnocie Kościoła, o relacjach z ludźmi, wreszcie o "Akcji ratunkowej", którą Bóg nieustannie dla nas inicjuje. Rekolekcje zakończyliśmy w środę Mszą Św. Wielkie dzięki, księże Łukaszu!
13
Spotkanie profilaktyczne
28 lutego 2024 r. odbyło się w naszej szkole spotkanie z przedstawicielem KRUS-u. W pogadance profilaktycznej brały udział dzieci z klas 1-3. Tematyką zajęć były zagrożenia dla dzieci w gospodarstwie rolnym wiosną, latem, jesienią i zimą. Pan pokazywał i opowiadał jak zapobiegać niebezpiecznym sytuacjom. Na koniec lekcji rozdał dzieciom kolorowanki, kredki, plany lekcji i notesy.
1
Akademia pana Kleksa
22 lutego pojechaliśmy z klasą 4 i 5 do Nowego Miasta do kina na film "Akademia Pana Kleksa". To już nie jest tylko bajka o Wyspach Bergamutach, ale film o wartościach, które w dzisiejszym świecie zaczynają wymierać. Świat, który proponuje reżyser, momentami przerażał, a najmłodsi zakrywali oczy. Największy strach siała królowa Wilkusów, w którą wcieliła się rewelacyjna Danuta Stenka. Film technicznie jest na światowym poziomie. Dobry muzycznie. Naszym uczniom bardzo się podobał.
Przedszkole w drodze do nieba ;)
Bal karnawałowy
Karnawał to czas zabaw i balów, nie tylko dla dorosłych, także dla dzieci. Kolorowe, bajeczne stroje, skoczna muzyka – w takiej atmosferze bawili się uczniowie 12 lutego w Centrum Aktywności Lokalnej w Hartowcu podczas balu karnawałowego, przygotowanego przez Samorząd Uczniowski pod opieką p. Agnieszki Kowalkowskiej. Dzieci przybyły przebrane za bohaterów znanych bajek, można było spotkać księżniczki, piratów, strażaków, Spider-Manów, nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Nauczyciele również stanęli na wysokości zadania i przyszli na bal w pięknych, starannie przygotowanych przebraniach. Wszyscy z dumą prezentowali swoje piękne stroje na czerwonym dywanie. Wystrój sali wprowadził w radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy. Uczniowie bawili się w rytm muzyki oraz brali udział w konkursach przygotowanych przez uczennice klasy 7. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, co było głównym celem tego balu. Bal karnawałowy dla dzieci to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą, dostarczającą im wielu przeżyć i radości, z której pozostaną wspomnienia oraz urocze, barwne zdjęcia.
24
DZIEŃ BABCI I DZIADKA W CENTRUM AKTYWNOŚCI
Obchodzone w styczniu Święto Babci i Dziadka to bardzo ważna uroczystość w kalendarzu Szkoły Podstawowej w Hartowcu. Każdy z nas doskonale wie, jak ważną rolę odgrywają w naszym życiu dziadkowie. Każdego dnia myślą i troszczą się o swoje wnuki. To właśnie oni potrafią cierpliwie wysłuchać, pocieszać i pomagać. Na nich zawsze można liczyć. W tym roku ta niecodzienna uroczystość odbyła się 19 stycznia 2024 r. w LCAS w Hartowcu. Wśród zaproszonych gości byli również seniorzy z Jeglii. Dziadkowie i Babcie, którzy tłumnie przybyli mieli okazję obejrzeć przedstawienie teatralne ,,Dziady” część II w wykonaniu uczniów klasy VII. Sztuka przygotowana pod kierunkiem Pani Doroty Brzezińskiej zachwyciła widownię. Nagrodą były gromkie brawa publiczności. Następnie był występ artystyczny przygotowany przez dzieci z oddziału przedszkolnego i klas 1-3. Mali artyści z przejęciem prezentowali swoje umiejętności, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa kierowane pod ich adresem. Uroczystość zwieńczył słodki poczęstunek, podczas którego nie brakowało okazji do rozmów i wspomnień. Był to niezwykły dzień nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla ich babć i dziadków. Dzień, w którym gościło wiele uśmiechów, wzruszeń i radości. Dzieci wręczyły swoim babciom i dziadkom własnoręcznie wykonane laurki i upominki oraz złożyły życzenia.
45
Archiwum Aktualności