Z okazji DNIA TOLERANCJI, grupa przedszkolna oraz uczniowie klasy IV wzięli udział w warsztatach z psychologiem, podczas których dzieci zapoznały się z pojęciem TOLERANCJA. Uczniowie i przedszkolaki wysłuchali bajek na temat tolerancji, a następnie bawili się w szukanie różnic i podobieństw pomiędzy ludźmi oraz swoimi kolegami i koleżankami. Puentą zajęć było stwierdzenie, że należy szanować odmienność i akceptować innych ludzi, ponieważ każdy człowiek jest wyjątkowy i ma prawo do własnych poglądów.Z okazji DNIA TOLERANCJI, grupa przedszkolna oraz uczniowie klasy IV wzięli udział w warsztatach z psychologiem, podczas których dzieci zapoznały się z pojęciem TOLERANCJA. Uczniowie i przedszkolaki wysłuchali bajek na temat tolerancji, a następnie bawili się w szukanie różnic i podobieństw pomiędzy ludźmi oraz swoimi kolegami i koleżankami. Puentą zajęć było stwierdzenie, że należy szanować odmienność i akceptować innych ludzi, ponieważ każdy człowiek jest wyjątkowy i ma prawo do własnych poglądów.
Dzień Tolerancji
- 7
Dzień postaci z bajek
5 listopada obchodziliśmy w naszej szkole jedno z najradośniejszych świąt: Dzień Postaci z Bajek. Zarówno dzieci jak i dorośli zanurzyli się w magiczny świat baśni, o czym świadczyły pięknie przygotowane bajkowe stroje. To święto nie tylko przypomina nam o wartościach płynących z bajek, ale przede wszystkim zachęca do kreatywnej zabawy, rozwijania wyobraźni i przywoływania najpiękniejszych wspomnień z dzieciństwa.
16
ORSZAK WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH
Rzadka to sytuacja, gdy nagle, w jednym miejscu można spotkać tak wielu Świętych i Błogosławionych - i to z różnych wieków. Taki duży, taki mały, może świętym być :)
10
SPRZĄTANIE ŚWIATA
Sprzątanie świata (ang. Clean Up the World) to międzynarodowy ruch i kampania wywodząca się z akcji Sprzątanie Australii, założona przez Kim McKay oraz żeglarza Iana Kiernana, odbywająca się na całym świecie w trzeci weekend września.Akcja "Sprzątanie świata" po raz pierwszy odbyła się w 1989 r., kiedy 40 tysięcy mieszkańców Sydney wzięło udział w akcji sprzątania terenów portu. Już rok później akcja objęła zasięgiem całą Australię.W Polsce sprzątanie świata zainicjowała Mira Stanisławska-Meysztowicz. Akcja, pod nazwą "Sprzątanie świata - Polska", odbywa się co roku, począwszy od 1994. W akcji uczestniczy wolontariacko młodzież szkolna, harcerze, członkowie organizacji ekologicznych, pracownicy firm.W naszej szkole 20 września dzieci i nastolatki pod opieką nauczycieli również chodzili z workami i zbierali śmieci. W miejscowości Hartowiec robi się coraz czyściej.
.
Gmina Rybno otrzymała dofinansowanie z Ministerstwa Edukacji Narodowej na realizację przedsięwzięcia pod nazwą „Podróże z klasą” w wysokości łącznej 113 981 złotych. Z kwoty tej nasza szkoła otrzyma 19 200 złotych na realizację dwudniowej wycieczki do Torunia zaplanowanej na 22- 23 X 2024 r. Celem projektu jest uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania tradycji, kultury oraz osiągnięć polskiej nauki. Przedsięwzięcie ma wspomóc realizację podstaw programowych kształcenia ogólnego dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych, a także urozmaicić zajęcia edukacyjne, dzięki czemu nauka nabierze praktycznego wymiaru. Uczenie się oparte na praktycznym odkrywaniu kultury, czy też eksperymentowaniu, stworzy uczniom warunki do zdobywania nowych umiejętności w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym.
BEZPIECZNY PRZEJAZD - SPOTKANIE Z PRACOWNIKAMI PKP
13 września 2024 r. w ramach kampanii społecznej "Bezpieczny przejazd" funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei spotkali się z przedszkolakami i uczniami szkoły podstawowej w Hartowcu. Przeprowadzili pogadanki dotyczące bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych, stacjach, oraz dworcach. Sprawdzili również znajomość znaków drogowych i przypomnieli sobie najważniejsze zasady podróżowania koleją. Zajęcia poszerzyły naszą wiedzę na temat zasad bezpieczeństwa obowiązujących na przejazdach kolejowych oraz sposobów właściwego reagowania w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia.
13
Witaj, Szkoło!
2 września odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025. Najpierw uczniowie, rodzice i nauczyciele uczestniczyli we Mszy świętej w kościele. Dalsza uroczystość odbywała się na sali gimnastycznej. Odśpiewano hymn państwowy. Pan Dyrektor Bogusław Łukwiński powitał obecnych, podał przydział klas i przedstawił wychowawców.
Wychowawstwa:
kl. 0 - p. Agnieszka Kowalkowska
kl. I - p.Lucyna Romanowska
kl. II - p. Iwona Łukwińska
kl. III - p. Barbara Brzostek
kl. IV - p. Joanna Wiśniewska
kl. V - p. Andrzej Wiergowski
kl. VI - p. Jacek Dąbrowski
kl. VII - p. Zenon Laskowski
kl. VIII - p. Dorota Brzezińska
Następnie uczniowie spotkali się ze swoimi wychowawcami w klasach.
6
UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2023/24
21 czerwca 2024 r. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024. Najpierw uczestniczyliśmy we Mszy świętej w kościele, dalsza część odbywała się na sali gimnastycznej. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły przy dźwiękach werbli oraz zaśpiewania hymnu państwowego. Następnie Pan Dyrektor szkoły Bogusław Łukwiński wręczył nagrody książkowe uczniom wyróżniającym się w nauce.
Klasa I:
Olga Bartkowska
Oskar Ćwikliński
Marcin Markowski
Jakub Dąbrowski
Daria Laskowska
Klasa II:
Lena Jabłońska
Antoni Sosnowski
Klasa III:
Igor Trzciński
Wiktor Labicki
Liliana Kowalkowska
Filip Głowacki
Klasa IV:
Kornelia Kowalkowska
Oliwia Kowalkowska
Fabian Jabłoński
Michał Siewiorek
Klasa V:
Marta Kowalska
Hubert Labicki
Judyta Bartkowska
Jakub Nowakowski
Zofia Sosnowska
Klasa VI:
Oliwia Szczepańska
Tomasz Markowski
Klasa VII:
Maja Żuralska
Zuzanna Sendecka
Milena Kowalkowska
Sandra Laskowska
Amelia Sochacka
Filip Dąbrowski
Martyna Dąbrowska
Dyplomy za wzorową frekwencję otrzymali:
Weronika Sochacka kl. II
Malwina Sochacka kl. IV
Judyta Bartkowska kl. V
Marta Kowalska kl. V
Sandra Sochacka kl.VI
Mateusz Dutkowski kl. VII.
Nagrodę książkową za największą liczbę przeczytanych książek otrzymała Marcelina Ciechanowska z oddziału przedszkolnego.
Uczniowie z kl. I Olga Bartkowska i Oskar Ćwikliński otrzymali nagrody za udział w drugim etapie ogólnopolskiego konkursu matematycznego ,,Puchacz Piotr”. Dzieci z oddziału przedszkolnego, które od września rozpoczną naukę w klasie I wystąpiły z krótkim programem artystycznym. Wierszem i piosenką pożegnały się z przedszkolem. Na zakończenie usłyszeliśmy tradycyjny dźwięk dzwonka szkolnego, a Pan Dyrektor życzył wszystkim udanych i bezpiecznych wakacji.
35
ZAJĘCIA NAD JEZIOREM
19 czerwca 2024 r. uczniowie klasy 4, 5, 6 i 7 poszli z opiekunami na plażę Jeziora Hartowieckiego. Nastolatki miały możliwość swobodnej integracji z uczniami z innych klas. Na plaży grali również w piłkę siatkową i zamawiali różne przekąski i napoje z baru "U Olesi".
2
SŁONECZNY WSTĘP DO WAKACJI
Dwa dni w ostatnim tygodniu zajęć szkolnych - 17 i 18 czerwca uczniowie klasy 7 pod opieką Pani Katarzyny Markowskiej i Pani Doroty Brzezińskiej spędzili na biwaku w Ośrodku Danusia nad Jeziorem Lidzbarskim.
3
SPOTKANIE Z POLICJĄ PRZED WAKACJAMI
Policjanci z Rybna przeprowadzili w Szkole Podstawowej w Hartowcu pogadankę na temat bezpiecznego wypoczynku w okresie wakacji. Podczas spotkania dzieci zapoznano z zasadami bezpiecznego zachowania podczas pobytu w domu, na ulicy i nad wodą. Dzieci chętnie zadawały pytania.
.
28 maja w naszej szkole odbyło się spotkanie w klasach I-III i oddziale przedszkolnym z okazji Dnia Mamy i Taty. Dzień Mamy i Taty to jedno z najpiękniejszych świąt w ciągu całego roku, wypełnione kwiatami i serdecznymi życzeniami. Święto to jest wyrazem wdzięczności, szacunku i miłości. Jedno słowo – Mama, ileż kryje w sobie treści. Z nim związane są zawsze najpiękniejsze wspomnienia z dzieciństwa, pierwsze radości, troski, marzenia, tęsknoty. W tym dniu uczniowie klas I-III i dzieci z oddziału przedszkolnego chcieli uczcić to piękne święto w sposób szczególny, zapraszając swoich rodziców na uroczystość przygotowaną specjalnie dla nich. Były wiersze, scenki z życia rodziców, piosenki, układy taneczne, prezenty i życzenia płynące prosto z małych, ale gorących serc. Na zakończenie Mamy oraz Tatusiowie mieli za zadanie odnaleźć siebie na portretach wykonanych przez dzieci, a było to nie lada wyzwanie. Uśmiechom i wzruszeniom nie było końca. Dzieci włożyły w przygotowanie uroczystości dużo wysiłku oraz pracy, aby zobaczyć uśmiechnięte i wzruszone twarze rodziców. Uczniowie klas I-III i dzieci z oddziału przedszkolnego pięknym występem udowodnili jak bardzo kochają swoich rodziców. Po występach dzieci zaprosiły rodziców na słodki poczęstunek.
29
MECZ SIATKÓWKI O PUCHAR PRZECHODNI
27.05.2024r. odbyło się już trzynaste spotkanie uczniów najstarszej klasy - VII kontra nauczyciele i rodzice w piłce siatkowej. Jak zawsze było dużo zabawy i emocji. Wszyscy starali się grać jak najlepiej przy dopingu społeczności szkolnej. Rewanż będzie za rok.
6
GMINNY TURNIEJ PIŁKI SIATKOWEJ
27 maja wzięliśmy udział w Gminnym turnieju piłki siatkowej w Rybnie. Rozgrywki odbyły się systemem "każdy z każdym". Drużyna dziewcząt po bardzo zaciętej i dzielnej walce wywalczyła 1. miejsce. W składzie drużyny były: Martyna Dąbrowska, Milena Kowalkowska, Malwina Kozicka, Sandra Laskowska, Marta Lelińska, Roksana Mówińska, Amelia Sochacka oraz Maja Trzcińska. Skład męskiej reprezentacji to: Filip Dąbrowski, Mateusz Dutkowski, Michał Pac, Paweł Wnuk, Tomasz Markowski oraz dziewczęta - Maja Żuralska i Stefania Kowalska. Drużyna chłopców również grała bardzo dzielnie, zajmując 4 miejsce. Gratulujemy wszystkim❣️
9
ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA
Należy upamiętniać tę datę, ponieważ, jak mówił Piłsudski: „KTO NIE SZANUJE I NIE CENI SWEJ PRZESZŁOŚCI, NIE JEST GODZIEN SZACUNKU, TERAŹNIEJSZOŚCI ANI PRAWA DO PRZYSZŁOŚCI’’. Konstytucja 3 Maja jest jednym z symboli naszej niepodległości, powodem do dumy dla Polaków oraz świadectwem wielkiej mądrości i patriotyzmu ludzi, którzy w 1791 roku tę konstytucję, dla ratowania Rzeczypospolitej stworzyli. W środę 8 maja w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Akademię poprowadzoną przez uczniów klas 0-III rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru oraz wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego. Przypomnieliśmy sobie najważniejsze fakty związane z tym historycznym wydarzeniem, m. in. to, że Konstytucja była drugim takim nowoczesnym dokumentem na świecie i pierwszym w Europie. Polacy usilnie walczyli o ocalenie wolności, poprzez zmiany ustrojowe, ale jak pokazuje historia, były one nieskuteczne. Polska, mimo wszystko, znika z map Europy na 123 lata. Uśmiadomiliśmy sobie, że wolność dana raz, nie jest na zawsze.
12
UWAGA!
DZIEŃ ZIEMI
22 kwietnia w naszej szkole obchodziliśmy wyjątkowe święto, które przypomina nam o pięknie i kruchości naszego domu - planety Ziemi. To dzień, w którym każdy z nas może stać się bohaterem w obronie naszego środowiska, ucząc się jak nasze codzienne działania wpływają na świat wokół nas. Ziemia dostarcza nam powietrza, wody, pożywienia i schronienia, ale także niesamowitych przygód i odkryć. Tego dnia poprzez różnorodne zajęcia, wspólnie poznawaliśmy jak możemy dbać o naszą planetę i dlaczego każdy gest, nawet najmniejszy, ma ogromne znaczenie. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Hartowcu przygotowali serię edukacyjnych i twórczych działań, które pozwoliły nam lepiej zrozumieć nasze środowisko naturalne, i to jak możemy przyczyniać się do jego ochrony. Był to czas pełen nauki, zabawy i twórczego wyrażania się – czas, aby pokazać naszą wdzięczność Ziemi, i zobowiązać się do jej opieki. Tego dnia ruszyliśmy w fascynującą podróż do świata ekologii, aby Dzień Ziemi był początkiem naszej wspólnej, jeszcze bardziej zielonej przyszłości! Oddział przedszkolny upiekł wcześniej ciasteczka w kształcie planety Ziemia. Klasy 1-3 wykonały plakaty o Ziemi a uczniowie klas 4-7 przygotowali część artystyczno-edukacyjną. Usłyszeliśmy ekologiczną poezję w wykonaniu uczniów, obejrzeliśmy prezentację "Krótka historia o Ziemi". Dobble ekologiczne, kodeks ekologa, kolorowe kosze i segregacja odpadów oraz eko-doświadczenia w wykonaniu uczennic klasy 7 dopełniły całości. Po części edukacyjnej klasy wybrały się z opiekunami na wspólne sprzątanie terenu naszej miejscowości.
38
DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU 2024
Nasza Szkoła po raz trzeci wzięła udział w ogólnopolskich obchodach Dnia Bezpiecznego Internetu. Inicjatywę rozpoczęliśmy spotkaniem wszystkich uczniów, nauczycieli oraz rodziców z edukatorem z firmy zewnętrznej. W tym roku skupiliśmy się na profilaktyce uzależnień ekranowych oraz cyberprzemocy. Każda z grup wiekowych wzięła udział w lekcji on-line zaproponowanej przez SaferInternet.pl. Po zajęciach prowadziliśmy zajęcia warsztatowe. Równolegle nauczyciele i rodzice mieli możliwość skorzystania z webinariów zarekomendowanych przez szkolnego koordynatora inicjatywy. Krótką relację z ostatnich dwóch miesięcy naszej pracy można obejrzeć tutaj:
WARSZTATY PHO3NIX
https://www.youtube.com/watch?v=V0d0H4OXBr8https://www.youtube.com/watch?v=V0d0H4OXBr8
1011 kwietnia 2024 roku w naszej szkole odbyły się warsztaty sportowe, które wygraliśmy w ubiegłym roku szkolnym, zostając finalistą III edycji konkursu Pho3nix Active School. Warsztaty poprowadzili znani sportowcy Tamara Siemieniuk oraz Maks Płuciennik. Tamara Siemieniuk jest kapitanem reprezentacji Polski w korfballu, mistrzynią świata w korfballu plażowym, trenerką z wieloletnim doświadczeniem. Korfball to koedukacyjna gra zespołowa, w której zadaniem zawodniczek i zawodników jest trafienie piłką do kosza umocowanego na słupie o wysokości 3,5 metra. W dzisiejszych czasach ta dyscyplina sportu zyskuje coraz więcej popularności. Maks Płuciennik jest trenerem i instruktorem rowerów BMX, jednym z najlepszych polskich zawodników, zwycięzcą wielu zawodów. BMX freestyle to dyscyplina sportu BMX. Sport ten polega na obudzeniu w sobie oryginalności i kreatywności oraz wytworzenie własnego stylu. Triki, które można wykonywać na specjalnym rowerze, narodziły się w Kalifornii w latach 70-tych. Nasze warsztaty składały się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Najpierw nastąpiło wspólne przywitanie, prezentacja trenerów oraz ich dyscyplin. W części praktycznej po krótkiej rozgrzewce, każdy uczestnik warsztatów mógł sprawdzić swoje predyspozycje sportowe na specjalnie przygotowanych stacjach i zapisać wyniki na otrzymanej wcześniej akredytacji. Na stacjach badane były: skoczność (wyskok dosiężny oraz skok z miejsca), siła (dynamometrem), zręczność (dotykanie grzybków na czas), oraz wytrzymałość (zwis na drążku). W warsztatach wzięli udział wszyscy uczniowie naszej szkoły, podzieleni na kategorie wiekowe.
TURNIEJ KOSZYKÓWKI
- 6
Archiwum Aktualności