16 stycznia w Szkole Podstawowej w Hartowcu odbyła się choinka szkolna. W tym roku część artystyczną przygotowali uczniowie klasy VII pod kierunkiem pani Doroty Brzezińskiej. Była to inscenizacja utworu ,,Opowieść wigilijna", połączona z teatrem cieni i profesjonalnym dubbingiem. Artyści świetnie wcielili się w swoje role i zaprezentowali się na scenie. Widzowie byli pod wrażeniem zarówno gry aktorskiej jak i przygotowanej scenografii. Nagrodą za wspaniały, godzinny występ były gromkie brawa publiczności. W dalszej części odbyły się pokazy taneczne klasy 0 oraz starszych uczniów. Bohaterem wieczoru był oczywiście Mikołaj, który obdarował wszystkich prezentami. Następnie dzieci świetnie się bawiły podczas dyskoteki, którą profesjonalnie poprowadził DJ M. Dąbrowski.
Zabawa choinkowa
- 29
Bezpieczne ferie
Ferie to czas odprężenia i relaksu, czas beztroskich zabaw na śniegu, szaleństw na sankach oraz akrobacji na lodowisku. W trosce o bezpieczeństwo naszych dzieci, 10 stycznia przybyli do szkoły policjanci z Komisariatu Policji w Rybnie. Panowie utrwalili zasady poruszania się po drodze w czasie zimy. Uczniowie usłyszeli przestrogi mające na celu uświadomienie zagrożeń wynikających z zabaw w miejscach niedozwolonych. Komendant przypomniał o przykrych skutkach wchodzenia na kruchy lód, zjeżdżania na sankach w pobliżu jezdni, zbliżania się do nieznajomych osób.
Wigilia szkolna
O co tak naprawdę chodzi w Święta Bożego Narodzenia? Przedświąteczny pośpiech, zabieganie o pełen stół, prezenty… Czyli jak stwierdziły ze smutkiem postacie tegorocznych Jasełek – święta brzucha a nie ducha, Boże Narodzenie pozbawione Bożego Narodzenia. Jednak wystarczy, by ktoś pomyślał o kimś drugim, potrzebującym, aby rozkręcić bezinteresowną spiralę dobra. Miłość bowiem działa według własnej matematyki – mnoży się wtedy, kiedy się ją dzieli. Inscenizację wigilijną zaprezentowali uczniowie klas VI, VII i VIII. A były i anioły, i diabły, i zwykli ludzie, tacy jak my – każdy mógł znaleźć coś, co skłoniło go do refleksji. 20 grudnia obejrzeliśmy ją podczas Wigilii Szkolnej a kilka dni wcześniej podczas Wigilii Wiejskiej. Uroczystości dopełniło dzielenie się opłatkiem, wspólne śpiewanie kolęd i degustacja pierników.
10
Spotkanie z książką
W ramach popularyzacji czytelnictwa wśród uczniów i rozwijania zainteresowań czytelniczych w czwartek 18 grudnia 2019 r. odbyło się w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Hartowcu „Spotkanie z książką” pod hasłem „Poczytam Ci mamo, poczytam Ci tato”. Na konkurs przybyli uczniowie, rodzice i nauczyciele.
Uczniowie czytali opowiadania, wiersze, fragmenty książek.
Rywalizacja odbywała się w następujących kategoriach wiekowych:
klasy 0 – II i III - VI.
W skład komisji weszli przedstawiciele nauczycieli i rodziców. Komisja brała pod uwagę umiejętności czytelnicze, odpowiednią intonację, dykcję i dobór repertuaru.
Wszyscy uczestnicy prezentowali wysoki poziom.
Wyróżniono następujące osoby:
kategoria 0 – II
1. Tomasz Markowski
2. Marta Kowalska
3. Kornelia Kowalkowska
kategoria III – VI
1. Paweł Rudnik
2. Zofia Jabłońska
3. Malwina Kozicka
Wyróżnione osoby otrzymały pamiątkowe dyplomy i puzzle. Pozostali uczniowie otrzymali nagrody pocieszenia. Podczas przerwy na obrady jury, uczestnicy wieczoru mogli skosztować słodkich ciastek i cukierków ufundowanych przez Sklepik szkolny.5
Spotkanie z niesamowitymi ludźmi w Żabinach
9 grudnia 2019r. miałyśmy możliwość uczestniczyć w spotkaniu z niepełnosprawnymi sportowcami, które odbyło się w Szkole Podstawowej im. Polskich Mistrzów Olimpijskich w Żabinach. Na tym spotkaniu miałyśmy okazję poznać dwie niesamowite i pełne pozytywnej energii osoby: panią Katarzynę Rogowiec i pana Grzegorza Plutę. Opowiadali oni o swoich osiągnięciach, o codziennym życiu, o tym jak sobie radzą z niepełnosprawnością. Dodajmy jednak parę słów o każdym z nich. Katarzyna Rogowie mistrzyni paraolimpijska z Turynu (2006) w biegach narciarskich na 15 km techniką klasyczną i na 5 km techniką dowolną. Jest jedyną osobą, która zdobyła medale dla Polski na tych igrzyskach. W 2005 zwyciężyła w biathlonie w Mistrzostwach Świata w amerykańskim stanie Maine, w biegu indywidualnym na 12,5 km. Ma 3 srebrne medale z Mistrzostw Świata w 2003 w biegach narciarskich na 10 km i 15 km, oraz w sztafecie 3×2,5 km. Zajęła 4. miejsce w biegu narciarskim na 5 km na igrzyskach paraolimpijskich w Salt Lake City w 2002. Straciła obie ręce w 1980r. (jako 3-letnie dziecko) w wypadku rolniczym. Rozmawiając z nią czułyśmy jak wiele jest w niej życzliwości, optymizmu i pozytywnej energii. Grzegorz Pluta – polski sportowiec, uprawiający szermierkę na wózkach. Specjalizuje się w szpadzie i szabli. W 2006 na mistrzostwach świata zajął drugie miejsce w szpadzie indywidualnie i pierwsze miejsce w szpadzie drużynowo. W tej ostatniej konkurencji zdobył również srebrny medal na mistrzostwach świata w 2011. W 2009 wywalczył mistrzostwo Europy w szabli indywidualnie, a dwa lata później na Mistrzostwach Europy został srebrnym medalistą w tej konkurencji. W 2012 zadebiutował na Letnich Igrzyskach Paraolimpijskich w Londynie. Wystartował w turniejach indywidualnych w szabli i szpadzie w kat. B. W pierwszym z nich wywalczył złoty medal. Zdobył następnie na mistrzostwach Europy brązowy (2013) i srebrny (2015) medal w szabli indywidualnie oraz srebrny medal (2015) w szpadzie drużynowo. W wyniku wypadku samochodowego stał się osobą niepełnosprawną, jednak jak sam mówi: „miałem szczęście, gdyż złamałem kręgosłup, a mój kolega zmarł”. Bardzo się cieszymy, że mogłyśmy uczestniczyć w tym spotkaniu; jesteśmy dumne, że poznałyśmy tak wspaniałych ludzi, którzy mimo swej niepełnosprawności mają w sobie więcej radości i energii niż niejeden pełnosprawny człowiek. Poznając tych niezwykłych ludzi, zrozumiałyśmy, że wszystko jest możliwe, a wszelkie ograniczenia istnieją tylko w naszych głowach.
Otylia Kamińska, Paulina Trzcińska – uczennice kl. VII.
1
Mikołajkowy wyjazd do Iławy
12.12.2019 r. uczniowie kl. 0 – III byli na wycieczce mikołajkowej w Iławie. W Iławskim Centrum Sportu Turystyki i Rekreacji obejrzały baśń muzyczną pt.: „Mikołaj w tajemniczej krainie krasnali”. Dzieci miały okazję zobaczyć wiele baśniowych postaci, uczestniczyć w zabawach i wysłuchać wesołych piosenek. Ciekawa gra aktorów wywoływała zachwyt i uśmiech na twarzach naszych milusińskich.
Akcja "Razem na Święta"
Nasza szkoła przystąpiła do akcji „Razem na Święta”. Czas świąteczny jest wyjątkowym okresem, w którym szczególnie powinniśmy pamiętać o potrzebujących. Z okazji Mikołajek zorganizowaliśmy zbiórkę słodyczy i środków chemicznych dla dzieci z Domu Dziecka w Lidzbarku Welskim. Zaprosiliśmy też do współpracy lokalne sklepy, gdzie klienci również włączyli się do pomocy. W przeddzień Mikołajek - 5 grudnia do naszej szkoły przyjechał Dyrektor Domu Dziecka wraz z dwójką dzieci, którym przekazaliśmy zebrane dary. Dzięki ofiarności i życzliwości wielu osób mogliśmy sprawić radość innym.
Zielona Flaga dla Hartowca
Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Hartowcu po raz kolejny otrzymała Międzynarodowy Certyfikat Zielona Flaga za działalność ekologiczną w edycji 2018/2019 program Eko – Szkoły. To wyróżnienie posiada już obecnie 51 000 szkół z 67 krajów. W Polsce 65 placówek uzyskało ten Certyfikat. W minionym roku szkolnym uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły pod kierunkiem koordynatorów – Magdaleny Karbowskiej i Iwony Łukwińskiej wykonywali zadania proekologiczne, które zostały docenione przez Kapitułę Konkursową.
Andrzejki
W środę 27 listopada starsi uczniowie naszej szkoły zorganizowali andrzejki dla całej społeczności uczniowskiej w Szkole Podstawowej w Hartowcu. Dziewczyny z klasy 7 przygotowały uczniów klas 0-3 do występu w konkursie na Miss i Mistera andrzejek. Uczniowie pięknie się zaprezentowali w tańcu. Chwilę później zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody. Występ najmłodszych uatrakcyjnił także taniec w wykonaniu dziewczyn z klasy 6. W tym dniu przedszkole i korytarz szkolny zostały zamienione w „sale wróżb". To uczniowie naszej szkoły zadbali o magiczny nastrój. Starsi uczniowie na ten moment przeobrazili się we wróżki. Te niezwykłe, magiczne damy i wróżbici przepowiadali wszystkim chętnym przyszłość z wosku, kawy, kart, dłoni, z serc. Tak więc każdy uczestnik andrzejkowych szaleństw z niecierpliwością przekłuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii. Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego. Wiele śmiechu i radości dostarczały dzieciom przepowiednie. Wszyscy gorączkowo czekali na to, by dowiedzieć się, kto jako pierwszy z klasy zmieni stan cywilny, będzie bogaty i komu w życiu się powiedzie. Pani Łukwińska zajmowała się laniem wosku dzieciom. Była też dobra muzyka. Po wróżbiarskim wieczorku był czas na dyskotekę. Wszyscy bawili się wesoło. Zmęczeni i głodni uczniowie mogli uzupełnić swoje siły w sklepiku szkolnym, w którym chłopcy oferowali pyszne ciasta przygotowane przez mamy, napoje i popcorn.
Wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały, a przepowiedziana przyszłość może się spełnić.
7
Dzień Pluszowego Misia
25 XI – DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
W poniedziałek 25 listopada obchodziliśmy w oddziale przedszkolnym Święto Pluszowego Misia. W tym dniu najważniejszymi gośćmi były pluszowe misie przyniesione przez dzieci z domu.
Na początku dzieci poznały historię powstania pluszowego misia i zaprezentowały swoich przyjaciół kolegom z grupy. Zabawę rozpoczęliśmy od magicznego powitania, następnie była misiowa gimnastyka poranna. Były także tańce z nastolatkami, konkursy, zajęcia plastyczne. W przerwie zabaw dzieci poznały smak, a także wartości odżywcze miodu w ramach promowania postaw i zachowań prozdrowotnych. Na koniec dzieci wysłuchały opowiadania o urodzinach misia Feliksa.
Miś jest bardzo ważny dla każdego dziecka. Można go przytulić, a nawet zwierzyć mu się z sekretów
7
Gala Piosenki
22 listopada 2019r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Gminnym Konkursie Gala Piosenki 2019, który odbył się w Centrum Kultury - Biblioteka w Rybnie. Szkołę reprezentowali:
- w kategorii kl. 0-I:
1. Fabian Jabłoński
2. Kornelia Kowalkowska
3. Zosia Sosnowska
4. Igor Kowalkowski
- w kategorii kl. II - III:
1. Milena Kowalkowska
2. Malwina Kozicka
- w kategorii kl. IV - VI:
1. Paweł Aleksandrowicz
Poziom konkursu był wysoki, a nasi uczestnicy zaprezentowali się wspaniale. Dwóch z nich zajęło czołowe miejsca w konkursie.
W kategorii klas 0 – I 1. miejsce zajął Fabian Jabłoński z kl. 0 z piosenką ,,Każdy chciałby być kierowcą", zaś 2. miejsce Igor Kowalkowski z kl. I z piosenką ,,Wesoła rodzinka".
Gratulacje dla zwycięzców i wielkie podziękowania dla pozostałych uczniów, którzy odważyli się wystąpić na scenie przed liczną publicznością!
Rocznica Odzyskania Niepodległości
13 listopada obchodziliśmy w naszej szkole 101 rocznicę OdzyskaniaNiepodległości przez Polskę. Z tej okazji uczniowie pod kierunkiem pani D. Brzezińskiej i B. Brzostek przygotowali dla całej społeczności szkolnej krótką lekcję historii.
Został zaprezentowany niezwykły film animowany pt. ,,Odrodzenie". Następnie prowadzący wyjaśnili znaczenie wszystkich symboli pojawiających się w filmie. W dalsze części uczniowie przedstawili najważniejsze wydarzenia z historii naszego kraju dotyczące walki o niepodległość. Były one wzbogacone pięknymi ilustracjami i datami umieszczanymi kolejno na osi czasu. Odbył się też krótki quiz dla słuchaczy ze zdobytych podczas spotkania wiadomości.
Na zakończenie wspólnie zaśpiewano dwie pieśni patriotyczne ,,O mój rozmarynie" i ,,My pierwsza brygada".
Taka lekcja historii na pewno długo zostanie w pamięci uczniów.
4
Wspólne śpiewanie Hymnu
9 listopada 2019 r. punktualnie o godz. 11.11 wszyscy uczniowie naszej szkoły z okazji Święta Niepodległości zaśpiewali 4 zwrotki naszego hymnu narodowego. Jest to ogólnopolska akcja zainicjowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Ognisko
25 października 2019 r. klasa III wraz z wychowawcą zaprosiła uczniów oraz rodziców na tradycyjne ognisko wraz z pieczeniem kiełbasek i śpiewaniem dziecięcych szlagierów. Repertuar został przygotowany i oprawiony muzycznie przez Amelię, Maję i Milenę pod kierunkiem p. Iwony Łukwińskiej. Wszyscy cieszyliśmy się, że możemy być razem, wspólnie bawiąc się i śpiewając. Szkoda tylko, że to już ostatnie ognisko w tym roku kalendarzowym. Czekajmy więc na wiosnę i "nowy sezon ogniskowy", by po falach naszego jeziora znów rozniósł się chóralny i wesoły śpiew!
Ślubowanie I klasy
22 października 2019 r. to był wyjątkowy dzień dla uczniów klasy I SP w Hartowcu. Dzieci z wielkim podekscytowaniem złożyły ślubowanie oraz dostąpiły zaszczytu pasowania na uczniów dokonanego przez Dyrektora szkoły. Ceremonię poprzedziła ciekawa inscenizacja, w której dzieci wykazały się zdobytą wiedzą, umiejętnością recytacji, śpiewu, zaprezentowały też wspólny układ gimnastyczny.
W uroczystości wzięła udział cała społeczność szkolna: uczniowie, grono pedagogiczne na czele z Panem Dyrektorem oraz rodzice pierwszaków. Na pamiątkę tego doniosłego wydarzenia dzieci otrzymały dyplomy, legitymacje szkolne i kolorowe teczki.
Na zakończenie spotkania rodzice zorganizowali słodki poczęstunek.Podczas apelu dyrektor B. Łukwiński serdecznie podziękował Radzie Rodziców, szczególnie pani Justynie Kenskiej i Marzenie Hoffmann, które to panie bardzo angażowały się w prace na rzecz szkoły, poświęcały swój czas i chętnie służyły pomocą. W ramach podziękowania wręczył pamiątkowe dyplomy i kwiaty.
11
Rajd rowerowy
18 października 2019 r. okazał się być wspaniałym nie tylko ze względu na pogodę, która szczególnie dopisała, ale przede wszystkim ze względu na znakomitą rowerową przygodę, którą 56 uczestników przeżyło na 20 kilometrowej: trasie Hartowiec- Grądy - Hartowiec. Na starcie rajdu stanęli obok uczniów klas II-VIII także ich rodzice, babcie oraz nauczyciele. Kolorowy peleton przemierzający tereny naszej Gminy Rybno przybranej w piękną, jesienną szatę zachwycał swoim rozmachem mijanych mieszkańców Hartowca, Jeglii, Gronowa i Grądów, a także napotykanych, wyjątkowo życzliwie nastawionych kierowców. W programie oprócz przejazdu znalazło się ognisko z kiełbaskami przygotowane przez p. Mirosława Remusa oraz międzypokoleniowe gry i zabawy. Rajd zorganizowany został w ramach projektu „Bezpieczna Gmina Rybno - działamy razem!”- realizowanego w ramach „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020”.
Dzień Edukacji Narodowej
15 października 2019 r. odbył się apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie przygotowali dla nauczycieli i pracowników szkoły program artystyczny wcielając się w rolę nauczycieli. Następnie uczniowie zaprezentowali kilka układów gimnastycznych do wybranej przez siebie muzyki.. Występy bardzo podobały się publiczności.
Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego na ręce dyrektora złożyli życzenia z okazji DEN dla wszystkich pracowników szkoły i w ramach podziękowania podarowali ciasto.
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej Pan Dyrektor podziękował nauczycielom za wysiłek wkładany w pracę w szkole i nagrodą wyróżnił: Lucynę Romanowską, Agnieszkę Kowalkowską, Katarzynę Markowską, Joannę Wiśniewską. Nagrodę dla obsługi otrzymała Joanna Różańska. W tym roku Nagrodę Wójta Rada Pedagogiczna przyznała panu dyrektorowi Bogusławowi Łukwińskiemu.17
Wycieczka do Warszawy
24.09.2019 r. uczniowie klas 0-IV wraz w wychowawcami i opiekunami wzięli udział w wycieczce do Warszawy.
Głównym celem wycieczki było zwiedzanie Centrum Nauki Kopernika, znajdującego się nieopodal Stadionu Narodowego oraz spacer po mieście i obejrzenie zabytków stolicy.
Pierwszym punktem była wycieczka piesza po mieście. Zaczęliśmy od Placu Zamkowego, gdzie mogliśmy podziwiać Kolumnę Zygmunta III Wazy, Zamek Królewski, Pomnik Warszawskiej Syrenki. W drodze do Centrum Nauki Kopernika widzieliśmy niezwykle ważny dla uczestników wycieczki obiekt – Stadion Narodowy. Naprawdę robi wrażenie.
Wreszcie dotarliśmy do Centrum Nauki Kopernika. Jest to wspaniały Ośrodek, którego misją jest rozbudzenie ciekawości, wspomaganie samodzielnego poznawania świata i uczenie się. Wszyscy mogliśmy poznać prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzenie doświadczeń naukowych.
Ostatnim miejscem, które odwiedziliśmy były Łazienki Królewskie. Łazienki zachwyciły nas zwłaszcza swoją bogatą fauną. Udało nam się zwiedzić Pałac na wodzie i zobaczyć wiele ciekawych historii z czasów sięgających panowania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Byliśmy także przy pomniku Fryderyka Chopina.
Wszystko co fajne, szybko się kończy. W późnych godzinach wieczornych wróciliśmy do Hartowca.
19
Na tropie odnawialnych źródeł energii
Na zdjęciach poniżej jest mój dom, a na dachu panele fotowoltaiczne, które założyliśmy we wrześniu 2019 roku. Służą one do produkcji prądu za pomocą słońca. Jest wiele powodów, dla których je zamontowaliśmy. Jednym z nich jest aspekt ekonomiczny. Przy produkcji prądu w tradycyjny sposób tworzymy szkodliwy dla nas dwutlenek węgla, a dzięki fotowoltaice dbamy o nasze środowisko i w dodatku płacimy małe rachunki za energię elektryczną. Zachęcamy Was do założenia takiego urządzenia, bo to zdrowe, ekologiczne i oszczędne.
Iza Cichorska, klasa VI
Międzynarodowy Dzień Przedszkolaka
20.09.2019 r.z okazji Międzynarodowego Dnia Przedszkolaka został zorganizowany przez OSiR w Rybnie III Gminny Turniej Sprawnościowy „W KRAINIE PIECZONEGO ZIEMNIAKA”.
Na początku imprezy zatańczył zespół taneczny z naszej szkoły. Wszyscy uczestnicy zostali podzieleni na drużyny. Każda drużyna miała swoją nazwę. Nasze maluchy otrzymały nazwę „Pyry”. Wszystkie przedszkolaki godnie reprezentowały naszą szkołę, aktywnie i z zaangażowaniem uczestniczyły w konkurencjach sportowych. Każdy mógł sprawdzić się w biegu slalomem z ziemniakiem, rzut ziemniakiem do koryta, przenoszenie ziemniaka na rakietce czy skoki w workach. W czasie turnieju wspierali nas rodzice, którzy zmierzyli się w konkurencji na najdłuższą obierzynę. Nasz oddział przedszkolny reprezentowała pani Barbara Cichorska – mama Lenki, gdzie zajęła II miejsce.
Wszystkie drużyny zostały nagrodzone medalami oraz statuetką. Po zakończonych konkurencjach był czas na smakowite przysmaki, oczywiście przygotowane z ziemniaków.
6
Archiwum Aktualności