W środę 1 czerwca odbyła się dyskoteka dla uczniów naszej szkoły i gości z Luszowic. Podczas wieczoru uczniowie śpiewali swoje wybrane utwory anglojęzyczne i polskie oraz tańczyli przy swoich ulubionych piosenkach. Oto zdjęcia z tej wieczornej imprezy.
DYSKOTEKA INTEGRACYJNA
Uroczyste otwarcie naszej odmienionej szkoły
19 maja 2022 r. odbyło się uroczyste otwarcie 150 - letniej Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Hartowcu po przeprowadzonej termomodernizacji i remoncie. W szkole wymieniono m.in. dach, okna, drzwi, podłogi, ocieplono ściany. Ponadto została zamontowana instalacja fotowoltaiczna. Dzięki temu poprawiła się nie tylko energooszczędność i wpływ na środowisko, ale przede wszystkim estetyka zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. W tym dniu obchodzone było również Święto Szkoły związane z patronką Marią Konopnicką, a rok 2022 jest wszak rokiem M. Konopnickiej.
W uroczystości wzięli udział m.in.: Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, Warmińsko - Mazurski Kurator Oświaty Krzysztof Marek Nowacki, Poseł Rzeczypospolitej – Robert Gontarz, Starosta Powiatu Działdowskiego – Paweł Cieśliński, Wójt Gminy Rybno – Tomasz Węgrzynowski, Przewodniczący Rady Gminy Rybno – Piotr Kornatowski, Radni Gminy Rybno – Joanna Słupska i Sylwester Kasprowicz. A także przedstawiciele województwa, sołtysi, dyrektorzy i kierownicy jednostek organizacyjnych, prezesi stowarzyszeń, KGW i OSP, mieszkańcy oraz społeczność szkolna.
Rozpoczęto od wprowadzenia sztandaru szkoły i zaśpiewania hymnu państwowego. Następnie Pan Dyrektor Szkoły Bogusław Łukwiński gorąco powitał przybyłych gości, rodziców, pracowników szkoły i uczniów. Serdecznie podziękował instytucjom, sponsorom, rodzicom i tym wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że nasza szkoła wygląda tak pięknie. Przedstawił także krótki rys historyczny szkoły. W dalszej części głos zabrali przedstawiciele władz.
Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali program artystyczny oparty na motywach "Małego Księcia". Przedstawienie wzbogaciły i uświetniły bardzo widowiskowe pokazy taneczne.Po części artystycznej wszyscy udali się nad pobliskie jezioro, na którym odbył się pokaz żeglarski. Uczniowie z Klubu ,,Szuwarek" zaprezentowali swoje umiejętności pływając na łódkach. Po części oficjalnej goście udali się na posiłek do Pensjonatu Aga.
16
Wycieczka do Torunia
24 maja 2022r. uczniowie klas młodszych uczestniczyli w wycieczce do Torunia.
Wycieczka ta odbyła się w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą ,,Poznaj Polskę". Wniosek złożony przez dyrektora Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Hartowcu o udzielenie wsparcia finansowego na realizację wycieczki został pozytywnie zatwierdzony. W związku z tym nasi uczniowie uzyskali duże dofinansowanie do wyjazdu. Obejmowało ono przejazd, bilety wstępu i wyżywienie.
Dla wycieczki jednodniowej należało wybrać z katalogu wskazanego przez MEiN dwa miejsca zwiedzania. W Toruniu było to Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz Żywe Muzeum Piernika.
Rozpoczęliśmy od Muzeum Piernika. Dzieci miały okazję pod okiem pracowników muzeum własnoręcznie przygotować ciasto, wałkować je i uformować pierniki, które potem trafiły do pieca. Następnie dzieci z uwagą wysłuchały historii o pieczeniu pierników w Toruniu, zobaczyły dawne urządzenia do wyrobu ciasta i sposób ozdabiania pierników.
Na koniec dzieci otrzymały w prezencie upieczone pierniki. Kupiły też pamiątki .
Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie CN Młyn Wiedzy. Tutaj obejrzeliśmy wystawy na 5 piętrach budynku. Z wielkim zainteresowaniem uczniowie oglądali nowinki techniczne, dotykali urządzeń, przeprowadzali doświadczenia, uczyli się przez zabawę.
Potem udaliśmy się do restauracji, gdzie czekał przygotowany pyszny obiad: zupa, frytki i nuggetsy oraz kompot.
Pełni wrażeń i miłych wspomnień wróciliśmy do Hartowca.
5
Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
6 maja 2022 r. odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja. Podczas części artystycznej uczniowie przypomnieli co to jest konstytucja i jak wielkie znaczenie miała ona dla Polaków w ówczesnych czasach. Została uchwalona w 1791 roku i była pierwszą konstytucją w Europie a drugą na świecie. Zebrani mogli też wysłuchać krótkiej prezentacji, w której zostali przedstawieni twórcy konstytucji oraz jej główne postanowienia. Na zakończenie mali artyści ubrani w biało - czerwone stroje zatańczyli krakowiaka.
Konkurs Recytatorski Najmłodszych
28 kwietnia w naszej szkole odbył się Konkurs Recytatorski, w którym udział wzięły dzieci z oddziału przedszkolnego. Celem konkursu było popularyzowanie poezji dziecięcej, prezentowanie umiejętności dzieci, jak również zachęcanie do występów przed publicznością. Występy oceniane były w dwóch kategoriach wiekowych: 3 - 4 – latki oraz 5 - 6 - latki.
Laureaci:
W kategorii wiekowej 3-4 – latki:
I miejsce: Lena Stuczyńska
II miejsce: Filip Kowalkowski
III miejsce: Martin Rzymowski
W kategorii wiekowej 5-6- latki:
I miejsce: Jakub Dąbrowski
II miejsce: Weronika Sochacka
III miejsce: Michał Żuralski
Wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się niebywałymi zdolnościami recytatorskimi. GRATULACJE DLA WSZYSTKICH UCZESTNIKÓW KONKURSU!!!
Dzień Ziemi
Z okazji Dnia Ziemi odbył się w naszej szkole, po czym wyszliśmy w teren pozbierać śmieci. W apelu wystąpili uczniowie klasy V, którzy przedstawili informacje na temat zagrożeń wynikających z negatywnej działalności człowieka w środowisku, zwrócili także uwagę na skutki nadmiernej eksploatacji zasobów przyrody. Uświadamiano jak ważną rolę w przyrodzie pełnią lasy, jaki jest stan naszych rzek, poruszono też problematykę związaną z odpadami. Uczniowie apelowali o właściwe zachowanie wobec przyrody. Podpowiadali poprzez jakie działania na co dzień można przyczynić się do jej ochrony. Uświadamiali, że Ziemia to nasz wspólny dom, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za stan naszej planety. Tak, więc jeszcze raz apelujemy: Dbajmy o Ziemię! Nie tylko w dniu Jej święta lecz każdego dnia!
2
Tradycje wielkanocne
- 4
Spotkanie z nadbrygadierem Tomaszem Komoszyńskim
29 marca 2022 r. mieliśmy zaszczyt gościć w progach naszej szkoły Pana nadbryg. Tomasza Komoszyńskiego Warmińsko-Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP. Pan Tomasz Komoszyński pochodzi z Hartowca i jest absolwentem tutejszej szkoły podstawowej. Z wielką radością i ochotą przyjął więc nasze zaproszenie. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas III - VIII, dyrektor szkoły Bogusław Łukwiński oraz nauczyciele.
Tomasz Komoszyński zawsze marzył, aby być strażakiem. Ukończył Centralną Szkołę PSP w Częstochowie. Pracował w KP PSP w Iławie na stanowisku dowódcy zastępu. Następnie w komendzie miejskiej PSP w Elblągu oraz w komendzie powiatowej PSP w Nowym Dworze Gdańskim. Po ukończeniu studiów inżynierskich w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w 2003 r., zaczął pracę w pionie kontrolno-rozpoznawczym komendy powiatowej w Nowym Dworze Gdańskim. Z czasem awansowany został na dowódcę jednostki ratowniczo-gaśniczej, a w 2008 r. objął stanowisko zastępcy komendanta powiatowego PSP w Nowym Dworze Gdańskim.
W 2010 roku ukończył studia magisterskie w SGSP. Kontynuował dokształcanie kończąc studia podyplomowe z zarządzania kryzysowego w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie i zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy w Wyższej Szkole im. Bogdana Jańskiego w Elblągu. W 2016 r. został powołany na stanowisko Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.
5 maja 2018 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, nadał st. bryg. Tomaszowi Komoszyńskiemu stopień nadbrygadiera. Z dniem 31 marca 2020 r. Minister Spraw Wewnętrzych i Administracji powołał nadbryg. Tomasza Komoszyńskiego na stanowisko Warmińsko-Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.
Uczniowie z zapartym tchem słuchali nadbrygadiera T. Komoszyńskiego, który opowiadał im o swojej pracy, a także wspominał czasy, gdy chodził tutaj do szkoły. Byli bardzo zainteresowani i zadawali wiele pytań dotyczących pracy strażaków, udziału w akcjach ratowniczych, sprzętu strażackiego, drogi do zostania strażakiem.
Pan Tomasz był dumny z tego, że w Hartowcu działa OSP i że do straży należą też uczniowie.
Na koniec spotkania pan Dyrektor w imieniu swoim i uczniów gorąco podziękował gościowi za przybycie i poświęcony czas. Uczniowie wręczyli kwiaty i mały upominek. Gościa zaproszono na kawę i słodki poczęstunek.
Przed odjazdem pan T. Komoszyński obejrzał odnowiony budynek szkolny i teren przy szkole.
Było to niezwykle pasjonujące spotkanie i rozpaliło w niektórych uczniach chęć zostania strażakiem i służenia pomocą innym w potrzebie.
Dni Bezpiecznego Internetu
W ramach inicjatywy zaproponowanej przez SaferIternet.pl w naszej szkole od początku lutego do końca marca trwała "kampania" związana z bezpiecznym korzystaniem z przestrzeni wirtualnej. W tym czasie wszyscy uczniowie mieli okazję uczestniczyć w lekcjach on-line prowadzonych przez ekspertów oraz wyeksponować poznane treści poprzez rysunki, plakaty, prezentacje multimedialne oraz profesjonalnie wykonane ulotki informacyjne.
11
Dzień Wody w przedszkolu
Junior Ranger
Od lat grupa uczniów z naszej szkoły z klas IV-VI bierze udział w projekcie „Junior Ranger” organizowanym przez Welski Park Krajobrazowy. Celem projektu jest uwrażliwienie młodych ludzi na otaczającą przyrodę, umożliwienie im rozwijania swoich pasji, zacieśnianie relacji (w spotkaniach mogą brać udział też rodzice), integracja z uczestnikami. Spotkania odbywają się średnio raz w miesiącu w piątek po południu lub sobotę rano. Podczas zajęć omawiane są zagadnienia dotyczące przyrody regionu i jej ochrony. Poruszane są też tematy wiedzy ogólnej z biologii, ochrony przyrody. Podczas zajęć duże wrażenie na uczniach zrobiło mrowisko - przeskalowany model mrowiska, który pozwala poznać życie mrówek „od środka”. Korytarze oraz modele mrówek z różnych kast w różnych fazach rozwojowych przybliżają funkcjonowanie tych owadów. Uczniowie mieli okazję wejść do mrowiska :), gdzie prowadzący pan Arkadiusz Abramowski opowiedział o funkcji oraz hierarchii tam panującej. Na zajęciach terenowych w Lesie Nadwelskim uczestnicy wzięli udział w grze terenowej Questing. Celem zabawy było miłe spędzenie czasu nad rzeką, podczas poznawania ciekawostek dotyczących Welskiego Parku Krajobrazowego i otaczającej przyrody. Zimą, pomimo zalegającego śniegu i niskiej temperatury, uczniowie nie zniechęcając się, udali się na kolejne spotkanie, które odbyło się w Rezerwacie Piekiełko. Przemierzając szlakiem teren rezerwatu poznali legendę nazwy piekiełko, dowiedzieli się sporo informacji na temat walorów przyrodniczo-krajoznawczych parku oraz gatunków objętych ochroną. Z niecierpliwością oczekują kolejnego spotkania. Następne niebawem :) Wkrótce opowiemy jak było :)
Wycieczka do Torunia
22 marca uczniowie klas 4, 5 i 6 pod opieką pani Magdy, pana Zenka i pani Doroty pojechali na wycieczkę do Torunia. Pierwszym punktem programu było obejrzenie spektaklu na podstawie powieści R. Kiplinga "Księga Dżungli". Historia chłopca wychowanego przez wilki bardzo spodobała sie uczniom, a scenografia i choreografia zachwyciła i pobudziła wyobraźnię. Uczniowie uczestniczyli również w seansie w planetarium. Dzięki tej multimedialnej podróży dzieci poznały tajemnice wielu planet i galaktyk. Wyjazd z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci. Po długim okresie kwarantanny stęskniliśmy się za wyjazdami, które ucząc bawią.
Pierwszy Dzień Wiosny
21 marca w naszej szkole obchodziliśmy Pierwszy Dzień Wiosny. Na początku Pan Dyrektor Bogusław Łukwiński powitał wszystkich i przekazał symbolicznym kluczem władzę uczniom Samorządu Uczniowskiego oraz uczniom klasy 8. Poznaliśmy nową kadrę nauczycielską i rozeszliśmy do sal lekcyjnych. Młodzi nauczyciele z wielkim zaangażowaniem prowadzili zajęcia. W dalszej części obchodów odbył się pokaz mody ekologicznej. Swoje stroje zaprezentowały przedszkolaki oraz uczniowie klas I-III. Gratulacje za wkład i super pomysły w wykonaniu strojów. Były rewelacyjne. Po pokazie wróciliśmy do sal, a tam na uczniów czekały już łamigłówki oraz krzyżówki o tematyce wiosennej. Następnie zgodnie z tradycją wyruszyliśmy z Marzanną nad jezioro, by ją zatopić i rozstać się z zimą. Obrazem i słowem pożegnaliśmy zimę a przywitaliśmy wiosnę. Była piękna, słoneczna pogoda.
"Podaj łapę"
W dniach 07 – 18.02.2022 r. uczniowie naszej szkoły zbierali karmę oraz inne potrzebne rzeczy dla bezdomnych zwierząt ze schroniska „Podaj łapę” w Tatarach. 11 marca naszą szkołę odwiedziła p. Kinga Łubian, pracownica tegoż schroniska. Pani Kinga w czasie spotkania opowiadała uczniom różne ciekawostki z życia schroniska, min. o swoich podopiecznych oraz warunkach adopcji. Wszyscy zgromadzeni (zarówno dzieci jak i nauczyciele) aktywnie uczestniczyli w spotkaniu.
Warto dodać, że zasięg schroniska obejmuje dość rozległy teren. Trafiają tam zwierzęta z Działdowa, Lubawy, Lidzbarka Welskiego oraz z terenu gminy Działdowo, Iłowo Osada, Płośnica, Rybno, Grodziczno, Kozłowo, Janowo, Janowiec Kościelny.
Akcja miała na celu uwrażliwienie dzieci na potrzeby naszych czworonożnych przyjaciół.
4
Rekolekcje szkolne
- 10
Nietoperz - tajemniczy ssak
10 marca gościliśmy w naszej szkole P. Lecha Pietrzaka z Fundacji proNauka, który opowiedział nam o życiu i ochronie nietoperzy. Dowiedzieliśmy się sporo na temat biologii tych ssaków, a także jakie gatunki występują w Polsce i konkretnie w naszej miejscowości, jak się zachować w przypadku gdy zauważymy nietoperza w mieszkaniu, czy też dlaczego nie można wybudzać hibernujących nietoperzy. Lekcja okazała się bardzo interesująca. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali zaprezentowanego wykładu. Po zakończeniu nasz gość rozdał upominki w postaci książki „Mój sąsiad nietoperz” i to z własnym autografem :)
Dzień matematyki w przedszkolu
Matematyka kształtuje i uczy dzieci, jest fundamentem logicznego myślenia. Pełni ważną funkcję w procesach poznawania i rozumienia otaczającego świata. Metody wykorzystywane podczas codziennych zajęć aktywizują dzieci, zachęcają do wspólnych poszukiwań, podejmowania wyzwań, pokonywania trudności, działania, generowania.
Z okazji Dnia Matematyki przygotowałam dla dzieci wyjątkowe, matematyczne zajęcia. Przedszkolaki brały udział w zabawach, które pozwoliły na kształcenie kompetencji matematycznych zarówno u młodszych dzieci, jak i u trochę starszych. Wszystkie zadania jakie dzieci wykonywały pokazały, że matematyka może być ciekawa, przyjemna, a przede wszystkim daje dużo radości. Dzień upłynął w wesołej atmosferze, a wszystkie dzieci poradziły sobie wspaniale!
Dzieci dzieciom
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji pomocy dla dzieci z Ukrainy pod hasłem "Dzieci dzieciom". Zbiórka trwała trzy dni. Nasi uczniowie bardzo się zaangażowali. Przynosili do szkoły zabawki, maskotki, książeczki, przybory szkolne, toaletowe i inne potrzebne rzeczy. Wszystkie dary zostały przekazane do OSP w Hartowcu. Następnie zostaną przekazane ukraińskim dzieciom.
Dzień dinozaura
Wszystkie dzieci fascynują dinozaury, dlatego postanowiłam wykorzystać ich zainteresowania i 25 lutego obchodziliśmy Dzień Dinozaura. Tego dnia dzieci przyniosły z domu swoje dino-skarby (figurki dinozaurów, książki). Aby mogły poznać życie tych fascynujących gadów, przygotowałam wiele ciekawych propozycji zajęć i zabaw. Dzieci wykazały olbrzymie zainteresowanie tematem. W skupieniu oglądały albumy i wykonywały prace plastyczne oraz słuchały informacji dotyczących dinozaurów. Najwięcej przeżyć i emocji dostarczyło dzieciom przygotowanie wystawy swoich prehistorycznych gadów i prezentacja kolekcji. Zajęcia w tym dniu z pewnością pogłębiły wiedzę przedszkolaków, a w niektórych rozbudziły nową pasję. Po raz kolejny okazało się, że można połączyć zabawę z nauką i przynosi to doskonałe efekty.
3
Archiwum Aktualności