• Wycieczka do Torunia

•        24 maja 2022r. uczniowie klas młodszych uczestniczyli w wycieczce do Torunia.

Wycieczka ta odbyła się w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą ,,Poznaj Polskę". Wniosek złożony przez dyrektora Szkoły Podstawowej  im. M. Konopnickiej w Hartowcu o udzielenie wsparcia finansowego na realizację wycieczki został pozytywnie zatwierdzony. W związku z tym nasi uczniowie uzyskali duże dofinansowanie do wyjazdu. Obejmowało ono przejazd,  bilety wstępu i wyżywienie.

Dla wycieczki jednodniowej należało wybrać z katalogu wskazanego przez MEiN dwa miejsca zwiedzania. W Toruniu było to Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz Żywe Muzeum Piernika.

Rozpoczęliśmy od Muzeum Piernika. Dzieci miały okazję pod okiem pracowników muzeum własnoręcznie przygotować ciasto, wałkować je i uformować pierniki, które potem trafiły do pieca. Następnie dzieci z uwagą wysłuchały historii o pieczeniu pierników w Toruniu, zobaczyły dawne urządzenia do wyrobu ciasta i sposób ozdabiania pierników.

Na koniec dzieci otrzymały w prezencie upieczone pierniki. Kupiły też pamiątki .

Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie CN Młyn Wiedzy. Tutaj obejrzeliśmy wystawy na 5 piętrach budynku.  Z wielkim zainteresowaniem uczniowie oglądali nowinki techniczne,  dotykali urządzeń, przeprowadzali doświadczenia, uczyli się przez zabawę.

Potem udaliśmy się do restauracji, gdzie czekał przygotowany pyszny obiad: zupa, frytki i nuggetsy oraz kompot.

Pełni wrażeń i miłych wspomnień wróciliśmy do Hartowca.

• Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

• 6 maja 2022 r. odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja. Podczas części artystycznej uczniowie przypomnieli co to jest konstytucja i jak wielkie znaczenie miała ona dla Polaków w ówczesnych czasach. Została uchwalona w 1791 roku i była pierwszą konstytucją w Europie a drugą na świecie. Zebrani mogli też wysłuchać krótkiej prezentacji, w której zostali przedstawieni twórcy konstytucji oraz jej główne postanowienia. Na zakończenie mali artyści ubrani w biało - czerwone stroje  zatańczyli krakowiaka.

• Konkurs Recytatorski Najmłodszych

• 28 kwietnia w naszej szkole odbył się Konkurs Recytatorski, w którym udział wzięły dzieci z oddziału przedszkolnego. Celem konkursu było popularyzowanie poezji dziecięcej, prezentowanie umiejętności dzieci, jak również zachęcanie do występów przed publicznością. Występy oceniane były w dwóch kategoriach wiekowych: 3 - 4 – latki oraz 5 - 6 - latki.

Laureaci:

W kategorii wiekowej 3-4 – latki:

I miejsce: Lena Stuczyńska

II miejsce: Filip Kowalkowski

III miejsce: Martin Rzymowski

W kategorii wiekowej 5-6- latki:

I miejsce: Jakub Dąbrowski

II miejsce: Weronika Sochacka

III miejsce: Michał Żuralski

Wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się niebywałymi zdolnościami recytatorskimi. GRATULACJE  DLA WSZYSTKICH UCZESTNIKÓW KONKURSU!!!

• Dzień Ziemi

• Z okazji Dnia Ziemi odbył się w naszej szkole, po czym wyszliśmy w teren pozbierać śmieci. W apelu wystąpili uczniowie klasy V, którzy przedstawili informacje na temat zagrożeń wynikających z negatywnej działalności człowieka w środowisku, zwrócili także uwagę na skutki nadmiernej eksploatacji zasobów przyrody. Uświadamiano jak ważną rolę w przyrodzie pełnią lasy, jaki jest stan naszych rzek, poruszono też problematykę związaną z odpadami. Uczniowie apelowali o właściwe zachowanie wobec przyrody. Podpowiadali poprzez jakie działania na co dzień można przyczynić się do jej ochrony. Uświadamiali, że Ziemia to nasz wspólny dom, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za stan naszej planety. Tak, więc jeszcze raz apelujemy: Dbajmy o Ziemię! Nie tylko w dniu Jej święta lecz każdego dnia!