• Spotkanie z nadbrygadierem Tomaszem Komoszyńskim

          • 29 marca 2022 r. mieliśmy zaszczyt gościć w progach naszej szkoły Pana nadbryg. Tomasza Komoszyńskiego Warmińsko-Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP. Pan Tomasz Komoszyński pochodzi z Hartowca i jest absolwentem tutejszej szkoły podstawowej. Z wielką radością i ochotą przyjął więc nasze zaproszenie. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas III - VIII, dyrektor szkoły Bogusław Łukwiński oraz nauczyciele.

            Tomasz Komoszyński zawsze marzył, aby być strażakiem. Ukończył Centralną Szkołę PSP w Częstochowie. Pracował w KP PSP w Iławie na stanowisku dowódcy zastępu. Następnie w komendzie miejskiej PSP w Elblągu oraz w komendzie powiatowej PSP w Nowym Dworze Gdańskim. Po ukończeniu studiów inżynierskich w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w 2003 r., zaczął pracę w pionie kontrolno-rozpoznawczym komendy powiatowej w Nowym Dworze Gdańskim. Z czasem awansowany został na dowódcę jednostki ratowniczo-gaśniczej, a w 2008 r. objął stanowisko zastępcy komendanta powiatowego PSP w Nowym Dworze Gdańskim.  

            W 2010 roku ukończył studia  magisterskie w SGSP. Kontynuował dokształcanie kończąc studia podyplomowe z zarządzania kryzysowego w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie i zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy w Wyższej Szkole im. Bogdana Jańskiego w Elblągu. W  2016 r. został powołany na stanowisko Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP. 

            5 maja 2018 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, nadał st. bryg. Tomaszowi Komoszyńskiemu stopień nadbrygadiera. Z dniem 31 marca 2020 r. Minister Spraw Wewnętrzych i Administracji powołał nadbryg. Tomasza Komoszyńskiego na stanowisko Warmińsko-Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.

            Uczniowie z zapartym tchem słuchali nadbrygadiera T. Komoszyńskiego, który opowiadał  im o swojej pracy, a także wspominał czasy, gdy chodził tutaj do szkoły. Byli bardzo zainteresowani i zadawali wiele pytań dotyczących pracy strażaków, udziału w akcjach ratowniczych, sprzętu strażackiego, drogi do zostania strażakiem.

            Pan Tomasz był dumny z tego, że w Hartowcu działa OSP i że do straży należą też uczniowie.

            Na koniec spotkania pan Dyrektor w imieniu swoim i uczniów gorąco podziękował gościowi za przybycie i poświęcony czas. Uczniowie wręczyli kwiaty i mały upominek. Gościa zaproszono na kawę i słodki poczęstunek.

            Przed odjazdem pan T. Komoszyński obejrzał odnowiony budynek szkolny i teren przy szkole.

            Było to niezwykle pasjonujące spotkanie i rozpaliło w niektórych uczniach chęć zostania strażakiem i służenia pomocą innym w potrzebie.

             

          • Dni Bezpiecznego Internetu

          • W ramach inicjatywy zaproponowanej przez SaferIternet.pl w naszej szkole od początku lutego do końca marca trwała "kampania" związana z bezpiecznym korzystaniem z przestrzeni wirtualnej. W tym czasie wszyscy uczniowie mieli okazję uczestniczyć w lekcjach on-line prowadzonych przez ekspertów oraz wyeksponować poznane treści poprzez rysunki, plakaty, prezentacje multimedialne oraz profesjonalnie wykonane ulotki informacyjne.

          • Junior Ranger

          • Od lat grupa uczniów z naszej szkoły z klas IV-VI bierze udział w projekcie „Junior Ranger” organizowanym przez Welski Park Krajobrazowy. Celem projektu jest uwrażliwienie młodych ludzi na otaczającą przyrodę, umożliwienie im rozwijania swoich pasji, zacieśnianie relacji (w spotkaniach mogą brać udział też rodzice), integracja z uczestnikami. Spotkania odbywają się średnio raz w miesiącu w piątek po południu lub sobotę rano. Podczas zajęć omawiane są zagadnienia dotyczące przyrody regionu i jej ochrony. Poruszane są też tematy wiedzy ogólnej z biologii, ochrony przyrody. Podczas zajęć duże wrażenie na uczniach zrobiło mrowisko - przeskalowany model mrowiska, który pozwala poznać życie mrówek „od środka”. Korytarze oraz modele mrówek z różnych kast w różnych fazach rozwojowych przybliżają funkcjonowanie tych owadów. Uczniowie mieli okazję wejść do mrowiska :), gdzie prowadzący pan Arkadiusz Abramowski opowiedział o funkcji oraz hierarchii tam panującej. Na zajęciach terenowych w Lesie Nadwelskim uczestnicy wzięli udział w grze terenowej Questing. Celem zabawy było miłe spędzenie czasu nad rzeką, podczas poznawania ciekawostek dotyczących Welskiego Parku Krajobrazowego i otaczającej przyrody. Zimą, pomimo zalegającego śniegu i niskiej temperatury, uczniowie nie zniechęcając się, udali się na kolejne spotkanie, które odbyło się w Rezerwacie Piekiełko. Przemierzając szlakiem teren rezerwatu poznali legendę nazwy piekiełko, dowiedzieli się sporo informacji na temat walorów przyrodniczo-krajoznawczych parku oraz gatunków objętych ochroną. Z niecierpliwością oczekują kolejnego spotkania. Następne niebawem :) Wkrótce opowiemy jak było :)

          • Wycieczka do Torunia

          • 22 marca uczniowie klas 4, 5 i 6 pod opieką pani Magdy, pana Zenka i pani Doroty pojechali na wycieczkę do Torunia. Pierwszym punktem programu było obejrzenie spektaklu na podstawie powieści R. Kiplinga "Księga Dżungli". Historia chłopca wychowanego przez wilki bardzo spodobała sie uczniom, a scenografia i choreografia zachwyciła i pobudziła wyobraźnię. Uczniowie uczestniczyli również w seansie w planetarium. Dzięki tej multimedialnej podróży dzieci poznały tajemnice wielu planet i galaktyk. Wyjazd z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci. Po długim okresie kwarantanny stęskniliśmy się za wyjazdami, które ucząc bawią.

          • Pierwszy Dzień Wiosny

          • 21 marca w naszej szkole obchodziliśmy Pierwszy Dzień Wiosny. Na początku Pan Dyrektor Bogusław Łukwiński powitał wszystkich i przekazał symbolicznym kluczem władzę uczniom Samorządu Uczniowskiego oraz uczniom klasy 8. Poznaliśmy nową kadrę nauczycielską i rozeszliśmy do sal lekcyjnych. Młodzi nauczyciele z wielkim zaangażowaniem prowadzili zajęcia. W dalszej części obchodów odbył się pokaz mody ekologicznej. Swoje stroje zaprezentowały przedszkolaki oraz uczniowie klas I-III. Gratulacje za wkład i super pomysły w wykonaniu strojów. Były rewelacyjne. Po pokazie wróciliśmy do sal, a tam na uczniów czekały już łamigłówki oraz krzyżówki o tematyce wiosennej. Następnie zgodnie z tradycją wyruszyliśmy z Marzanną nad jezioro, by ją zatopić i rozstać się z zimą. Obrazem i słowem pożegnaliśmy zimę a przywitaliśmy wiosnę. Była piękna, słoneczna pogoda.

          • "Podaj łapę"

          • W dniach 07 – 18.02.2022 r. uczniowie naszej szkoły zbierali karmę oraz inne potrzebne rzeczy dla bezdomnych zwierząt ze schroniska „Podaj łapę” w Tatarach. 11  marca naszą szkołę odwiedziła p. Kinga Łubian, pracownica tegoż schroniska. Pani Kinga w czasie spotkania opowiadała uczniom różne ciekawostki z życia schroniska, min. o swoich podopiecznych oraz  warunkach adopcji.  Wszyscy zgromadzeni (zarówno dzieci jak i nauczyciele) aktywnie uczestniczyli w spotkaniu.

            Warto dodać, że zasięg schroniska obejmuje dość rozległy teren. Trafiają tam zwierzęta z Działdowa, Lubawy, Lidzbarka Welskiego oraz z terenu gminy Działdowo, Iłowo Osada, Płośnica, Rybno, Grodziczno, Kozłowo, Janowo, Janowiec Kościelny.

            Akcja miała na celu uwrażliwienie dzieci na potrzeby naszych czworonożnych przyjaciół.

          • Nietoperz - tajemniczy ssak

          • 10 marca gościliśmy w naszej szkole P. Lecha Pietrzaka z Fundacji proNauka, który opowiedział nam o życiu i ochronie nietoperzy. Dowiedzieliśmy się sporo na temat biologii tych ssaków, a także jakie gatunki występują w Polsce i konkretnie w naszej miejscowości, jak się zachować w przypadku gdy zauważymy nietoperza w mieszkaniu, czy też dlaczego nie można wybudzać hibernujących nietoperzy. Lekcja okazała się bardzo interesująca. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali zaprezentowanego wykładu. Po zakończeniu nasz gość rozdał upominki w postaci książki „Mój sąsiad nietoperz” i to z własnym autografem :)

          • Dzień matematyki w przedszkolu

          • Matematyka kształtuje i uczy dzieci, jest fundamentem logicznego myślenia. Pełni ważną funkcję w procesach poznawania i rozumienia otaczającego świata.  Metody wykorzystywane podczas codziennych zajęć aktywizują dzieci, zachęcają do wspólnych poszukiwań, podejmowania wyzwań, pokonywania trudności, działania, generowania.

            Z okazji Dnia Matematyki przygotowałam dla dzieci wyjątkowe, matematyczne zajęcia. Przedszkolaki brały udział w zabawach, które pozwoliły na kształcenie kompetencji matematycznych zarówno u młodszych dzieci, jak i u trochę starszych. Wszystkie zadania jakie dzieci wykonywały pokazały, że matematyka może być ciekawa, przyjemna, a przede wszystkim daje dużo radości. Dzień upłynął w wesołej atmosferze, a wszystkie dzieci poradziły sobie wspaniale!

             

          • Dzieci dzieciom

          • Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji pomocy dla dzieci z Ukrainy pod hasłem "Dzieci dzieciom". Zbiórka trwała trzy dni. Nasi uczniowie bardzo się zaangażowali. Przynosili do szkoły zabawki, maskotki, książeczki, przybory szkolne, toaletowe i inne potrzebne rzeczy. Wszystkie dary zostały przekazane do OSP w Hartowcu. Następnie zostaną przekazane ukraińskim dzieciom. 

          • Dzień dinozaura

          • Wszystkie dzieci fascynują dinozaury, dlatego postanowiłam wykorzystać ich zainteresowania i 25 lutego obchodziliśmy Dzień Dinozaura. Tego dnia dzieci przyniosły z domu swoje dino-skarby (figurki dinozaurów, książki). Aby  mogły poznać życie tych fascynujących gadów, przygotowałam wiele ciekawych propozycji zajęć i zabaw. Dzieci wykazały olbrzymie zainteresowanie tematem. W skupieniu oglądały albumy i wykonywały prace plastyczne oraz słuchały informacji dotyczących dinozaurów. Najwięcej przeżyć i emocji dostarczyło dzieciom przygotowanie wystawy swoich prehistorycznych gadów i prezentacja kolekcji. Zajęcia w tym dniu z pewnością pogłębiły wiedzę przedszkolaków, a  w niektórych rozbudziły nową pasję. Po raz kolejny okazało się, że można połączyć zabawę z nauką i przynosi to doskonałe efekty.

          • Bal karnawałowy

          • Bal karnawałowy dla  przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było w naszym oddziale przedszkolnym w dniu 18.02.2022 r. Tego dnia  już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, w sali przedszkolnej można było spotkać księżniczki, biedronki, motylka, piratów, policjantów, Spider-Mana…. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Wystrój sali wprowadził w radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym przedszkolakom, co było głównym celem tego balu. Dzieci świetnie bawiły się w rytm muzyki porywającej do tańca oraz brały udział w najróżniejszych konkursach.  Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały balową salę.

             

          • Walentynki w przedszkolu

          • W poniedziałek 14 lutego obchodziliśmy w oddziale przedszkolnym "Walentynki". Tego dnia wszyscy ubraliśmy się na czerwono, a dzień był pełen atrakcji. Salę i gazetkę udekorowaliśmy czerwonymi serduszkami. Przedszkolaki zapoznały się z tradycją Walentynek, rozmawialiśmy o tym jak można okazywać szczęście, przyjaźń, miłość bliskim osobom nie tylko od święta. Bawiły się przy piosenkach, rozwiązywały zagadki, wykleiły duże serce bibułą. Dzień upłynął nam wszystkim pod wpływem bardzo pozytywnych emocji.

          • Dzień Pizzy

          • 9 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień pizzy. Tego dnia sala  przedszkolna zamieniła się w pizzerię. Dzieci poznały historię pizzy, dowiedziały się z którego kraju pochodzi, a nstępnie bawiąc się w kucharzy przygotowały prawdziwą pizzę. Wielką frajdę dzieciom sprawiły już same przygotowania: formowanie kulek drożdżowych, smarowanie sosem pomidorowym, nakładanie ulubionych składników i posypywanie serem. Gdy wszystko było już gotowe, pizza powędrowała do kuchni, aby się upiec. Następnie dzieci z wielkim apetytem próbowały własnoręcznie przygotowanej pizzy. Wspólnie stwierdziliśmy, że własnoręcznie zrobiona pizza jest o wiele zdrowsza i smaczniejsza.

          • Choinka szkolna

          • Na pożegnanie pierwszego półrocza odbyła się w naszej szkole tradycyjna uroczystość choinkowa. Miała nieco inny przebieg, niż planowaliśmy ze względu na kwarantannę klasy 7, kórej uczniowie stanowili połowę obsady inscenizacji wigiljnej "Zobaczyć najważniejsze". Na szczęście Święty Mikołaj nie zawiódł. Przyniósł dzieciom prezenty i zrobił sobie z nimi pamiątkowe zdjęcia. Dużą atrakcją spotkania choinkowego były występy taneczne uczniów, począwszy od przedszkolaków po odważnych ósmoklasistów. Występy przygotowywane były pod czujnym okiem p. Grażyny Wiergowskiej, choć część uczniów przygotowywała swoje układy zupełnie samodzielnie, począwszy od wyboru muzyki poprzez choreografię aż po stylizację. Występy zachwyciły oglądających i zostały nagrodzone dużymi brawami.

          • Ogólnopolski Konkurs "Poznajemy Parki Krajobrazowe"

          • 14 stycznia 2022 r. uczniowie naszej szkoły: Izabela Cichorska kl VIII, Zofia Sowińska kl. VIII, Dawid Aleksandrowicz kl. VII wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie "Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski". W konkursie w etapie parkowym wzięło udział 7 drużyn. Nasza drużyna zajęła II miejsce. Gratulujemy!!! 🙂

          • Wyjazd na lodowisko

          • 6 grudnia uczniowie klasy 4 i 7 z okazji Mikołajek wyjechali na lodowisko do Iławy. Celem wyjazdu było rozwijanie zainteresowań, pokonywanie własnych słabości i lęków, wzmacnianie wytrwałości w dążeniu do celu, hartowanie i uodpornianie organizmu.

            Było śmieszne, wesoło i wbrew pozorom bardzo ciepło.

            Po nie lada wyczynach na łyżwach wszyscy udaliśmy się na smaczny posiłek i dalsze wspólne świętowanie. Było super!!!😀

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Hartowcu, 13-220 Rybno
      • (23) 696 60 28
      • Hartowiec 40 13-220 Rybno Poland
      • Informujemy, że Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Szkołę Podstawową im. Marii Konopnickiej w Hartowcu (adres: Hartowiec 40, 13-220 Rybno) jako Administratora danych, w celu zrealizowania Twojej sprawy. Jeżeli chcesz skontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych Osobowych, którym jest Pani Justyna Jabłonka - napisz pod adres e-mail: iod@gminarybno.pl Twoje dane będziemy przechowywać do czasu zrealizowania sprawy, w której się z nami kontaktujesz, wygaśnięcia ewentualnych roszczeń z nią związanych lub momentu wygaśnięcia obowiązków przechowywania danych wynikających z przepisów prawa. Przysługuje Ci prawo dostępu do Twoich danych oraz otrzymania ich kopii, poprawienia, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, wniesienia skargi do organu nadzorczego oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych osobowych w każdym czasie – po spełnieniu określonych w RODO przesłanek. Podanie danych jest dobrowolne, jednak jeżeli tego nie zrobisz nie będziemy mogli się z Tobą skontaktować, a tym samym załatwić Twojej sprawy.
      • Inspektor Ochrony Danych Osobowych: Justyna Jabłonka, e-mail: iod@gminarybno.pl
    • Logowanie