• Dzień Przedszkolaka

          • Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka jak co roku obchodzony jest 20 września. Święto to zostało ustanowione, aby podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci. Dzień ten ma także dostarczyć dzieciom kolejnych okazji do świętowania, wspaniałej zabawy oraz czerpania radości z bycia przedszkolakiem.

            W tym dniu na dzieci z oddziału przedszkolnego czekało wiele atrakcji i niespodzianek. Wśród nich znalazły się między innymi gry i zabawy integracyjne. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku. Wszyscy bawili się znakomicie, a zadowolenie nie znikało z twarzy przedszkolaków. Z pewnością ten radosny dzień na długo pozostanie w pamięci każdego dziecka.

          • Przedszkolaki sprzątają świat

          • Wrzesień to miesiąc, w którym jak co roku włączamy się w akcję "Sprzątania Świata", która jest dla dzieci atrakcyjną, aktywną formą edukacji ekologicznej. Jest rzeczywistą lekcją ochrony środowiska, dzięki której uczymy się bardziej przyjaznego stosunku do naszej planety. Dlatego 17 września, po zajęciach dydaktycznych dzielne i pełne zapału przedszkolaki wraz z panią Lucyną i panią Emilią wyruszyły na wielkie sprzątanie, zaopatrzeni w plastikowe worki na śmieci  i ochronne rękawiczki. Wierzymy, że prowadzane przez nas działania proekologiczne wpłyną pozytywnie na uwrażliwianie dzieci i w przyszłości nasze przedszkolaki będą prawdziwymi miłośnikami przyrody i otaczającego ich świata.

          • Dzień Kropki

          • 15 września przedszkolaki z oddziału przedszkolnego obchodziły Międzynarodowy Dzień Kropki. Celem Międzynarodowego Dnia Kropki jest wzbudzenie u dzieci kreatywności, pomysłowości i zachęcenie ich do tworzenia, działania. Dzień Kropki jest to dzień odwagi i zabawy. Tego dnia nasze zabawy wypełnione były kolorowymi kropkami. Na zajęciach poznaliśmy genezę tego święta. Dzieci uważnie wysłuchały opowiadania, jak to zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki o imieniu Vashti. Historia ta uświadomiła przedszkolakom, że każdy z nas ma jakieś ukryte zdolności, TALENT. Tego dnia również dostrzegaliśmy kropki tam, gdzie wcześniej nikt na nie nie zwracał uwagi. Okazało się, że kropki towarzyszą nam w naszym codziennym życiu: są w kropkach biedronki, z kropki można utworzyć słońce, bombkę choinkową, kolorową kulę, piłkę, gąsienicę. BYŁO KOLOROWO, „KROPKOWO” I RADOŚNIE.

          • Bogowie na szkolnym korytarzu

          • 15 września w szkole w Hartowcu zagościli bogowie olimpijscy. Uczniowie klasy 5 wykazali się dużą pomysłowością i zaangażowaniem na lekcji języka polskiego w bardzo atrakcyjnej formie zaprezentowali wybranego boga. Myślimy, że taka lekcja na długo pozostanie w pamięci uczniów.  

          • Uroczysta inauguracja nowego roku szkolnego

          • 1 września odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022. Najpierw uczniowie, rodzice i nauczyciele uczestniczyli w Mszy świętej w kościele. Dalsza uroczystość odbywała się na szkolnym korytarzu. Odśpiewano Hymn państwowy. Pan Dyrektor Bogusław Łukwiński powitał obecnych, podał przydział klas i przedstawił wychowawców.

            Wychowawstwa:

            kl. 0 - p. Lucyna Romanowska

            kl. I - p. Małgorzata Nichczyńska

            kl. II - p. Iwona Łukwińska

            kl. III - p. Barbara Brzostek

            kl. IV - p. Zenon Laskowski

            kl. V - p. Magdalena Karbowska

            kl. VI - p. Grażyna Wiergowska

            kl. VII - p. Agnieszka Kowalkowska

            kl. VIII - p. Dorota Brzezińska

            Następnie uczniowie spotkali się ze swymi wychowawcami w klasach.  

          • Zakończenie roku szkolnego 2020/2021

          • 25 czerwca 2021r. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2020/2021. Tym razem przebiegało ono nieco inaczej niż zwykle. Najpierw na boisku szkolnym spotkały się klasy I-III, potem IV-VIII. 
            Dyrektor Bogusław Łukwiński podziękował wszystkim za całoroczną pracę i wysiłek włożony w naukę. Najlepsi uczniowie otrzymali nagrody książkowe:

            Klasa I 

            Fabian Jabłoński 
            Julian Józefowicz

            Klasa II
            Weronika Dembkowska
            Marta Kowalska
            Hubert Labicki
            Jakub Nowakowski

            Klasa III
            Tomasz Markowski
            Wiktor Sołobodowski

            Klasa IV
            Maja Żuralska
            Zuzanna Sendecka
            Milena Kowalkowska
            Sandra Laskowska
            Martyna Dąbrowska
            Filip Dąbrowski
            Amelia Sochacka
            Malwina Kozicka
            Maja Trzcińska
            Roksana Mówińska
            Mateusz Dutkowski
            Paweł Rudnik

            Klasa V
            Jakub Kitłowski

            Klasa VI
            Zofia Jabłońska
            Roksana Wiśniewska
            Dawid Aleksandrowicz
            Błażej Markowski
            Paweł Aleksandrowicz
            Szymon Kowalski

            Klasa VII
            Izabela Cichorska
            Kinga Dąbrowska
            Bartłomiej Kenski
            Nikola Sypucińska
            Alicja Firańska
            Erika Zdunek

            Klasa VIII
            Mateusz Józefowicz
            Paulina Trzcińska
            Maksymilian Malecki
            Julia Leliwa
            Agnieszka Bielska
            Otylia Kamińska
                Na zakończeniu roku szkolnego obecny był  również  pan wójt Tomasz Węgrzynowski oraz inspektor oświaty W. Wróblewska. Pan Wójt powierzył Panu Bogusławowi Łukwińskiemu stanowisko Dyrektora Szkoły do 2025r. 
                Podczas uroczystości nastąpiło również przekazanie sztandaru szkoły.  Uczniowie  klasy 8 przekazali go uczniom klasy 7. Chorążym został Bartłomiej Kenski, a przybocznymi Izabela Cichorska i  Kinga Dąbrowska.
                 Na zakończenie Pan Dyrektor życzył wszystkim udanych i bezpiecznych wakacji. 

          • Pożegnanie klasy 8

          • 23 czerwca odbyło się pożegnanie ósmoklasistów. Uroczystość rozpoczęła się Mszą świętą w kościele, a dalsza część przebiegała w pensjonacie "Aga". Na zakończenie przybyli uczniowie, rodzice, nauczyciele, pracownicy obsługi, pani pielęgniarka U. Zawadzka oraz ksiądz S. Skonieczka. Uczniowie klasy 8 przygotowali ciekawy program artystyczny z podkładem muzycznym. Serdeczne słowa podziękowania za ośmioletnią naukę skierowali do wszystkich pracowników. W ramach wdzięczności wręczyli symboliczny kwiatek i pamiątkowe zdjęcie. Szczególne podziękowania złożyli wychowawcy, panu Z. Laskowskiemu i panu dyrektorowi B. Łukwińskiemu. Uczniowie wyróżniający się w nauce otrzymali nagrody książkowe, a ich rodzice listy gratulacyjne. Głos zabrał także pan dyrektor B. Łukwiński dziękując rodzicom, trójce klasowej za współpracę oraz uczniom, za naukę życząc sukcesów w dalszej edukacji i życiu. Dla wszystkich uczestników przygotowano również smaczny poczęstunek.

          • Wycieczka do Lubawy

          • 24 czerwca uczniowie kl. 0-III pojechali do Lubawy.
            W kinie "Pokój" obejrzeli film "Piotruś Królik 2". Wesołe przygody królika i jego przyjaciół bardzo podobały się dzieciom. Miały one też okazję podziwiać pięknie odnowione kino i utrwalić zasady zachowania się w miejscu publicznym.

            Następnie zwiedziły niezwykłe muzeum mieszczące się w zamku średniowiecznym, w którym kiedyś gościł Mikołaj Kopernik. Dzieci były pod wrażeniem oglądanych eksponatów i fragmentów murów zamku. Zachwyciła ich również szklana podłoga, pod którą były widoczne kamienie.

            Wycieczka do pobliskiej Lubawy była  wspaniałą atrakcją dla dzieci.

          • Wycieczka do Rybna

          • 22 czerwca uczniowie kl. I-III wraz z wychowawcami wybrali się na wycieczkę do Rybna.  Zwiedzili budynek Urzędu Gminy.  Z tablicy informacyjnej dowiedzieli się, jakie sprawy można załatwić w urzędzie. Mieli też okazję spotkać się z panem wójtem Tomaszem Węgrzynowskim.

                  Następnie pani sekretarz J. Jendrycka oprowadziła dzieci po budynku. Byliśmy m.in. w USC i gabinecie pana wójta.  Na koniec dzieci otrzymały upominki: lody, torby ekologiczne, długopisy i kolorowanki z herbem Gminy Rybno.

                  Potem udaliśmy się do Centrum Kultury - Biblioteki. Dzieci bardzo miło spędziły tu czas. Miały zajęcia, podczas których pani zapoznała ich z biblioteką. Uczestniczyły w zabawach ruchowych i sprawnościowych, kalamburach, wykonywały zakładki do książek. Miały możliwość obejrzenia różnych rodzajów fletów, zagrania na pianinie i perkusji. Na zakończenie poszły na lody.

                 Wycieczka była bardzo udana. Dzieci zadowolone i szczęśliwe wróciły do domu.

          • Dzień Dziecka

          • 31 maja i 1 czerwca świętowaliśmy we naszej szkole Dzień Dziecka.

            Z tej okazji najmłodsi uczniowie z kl. 0-III a następnego dnia uczniowie kl. IV - VIII wraz z opiekunami udali się na pieszą wycieczkę za jezioro.

            Tam czekało ich mnóstwo atrakcji przygotowanych przez rodziców i nauczycieli. Na początku odbyły się zawody sportowe. Konkurencje były bardzo ciekawe, m.in. bieg z  jajkiem na łyżce, skoki w workach, bieg w parach z zawiązanymi nogami, rzuty i zbieranie woreczków. Dzieci uczestniczyły w nich z wielkim zaangażowaniem.

                           Dużo frajdy sprawiła dzieciom wspólna, integracyjna zabawa przy muzyce, podczas której trzeba było wykonywać proste figury zgodnie ze słowami piosenki.

                           Niespodziankę dla naszych milusińskich przygotowali też rodzice. Był to poczęstunek – frytki, zapiekanki i popcorn. Dzieci miały możliwość kupienia sobie przekąsek i napojów w barze. Po posiłku spędzały czas na wspólnej zabawie na placu zabaw i w piaskownicy.

                           Po dniu pełnym wrażeń i emocji dzieci we wspaniałych humorach wróciły do domu.

          • ,,KIM BĘDZIEMY W PRZYSZŁOŚCI?’’

          • Przedszkole to miejsce, w którym nie tylko zapoznaje się dzieci z różnymi zawodami i wytworami pracy dorosłych, ale także uczy dzieci organizowania własnych działań. Doświadczanie konkretnych obowiązków przyczynia się do kształtowania u przedszkolaków określonych warunków, umiejętności i postaw związanych z pracą. Na co dzień dzieci z dużym zaciekawieniem obserwują pracę ludzi dorosłych, szczególnie rodziców i osób z najbliższego otoczenia. Swoje spostrzeżenia często odzwierciedlają w zabawach tematycznych. Pojawiają się zabawy w sklep, strażaka, policjanta, nauczyciela, lekarza, fryzjera, kucharza. Początkowo w zabawach tematycznych dzieci poznają aspekt czynnościowy danego zawodu. Jednak wraz z wiekiem lepiej rozumieją istotę i sens zajęć wykonywanych przez ludzi dorosłych. Zaczynają także dostrzegać społeczne znaczenie pracy i wzajemną współzależność między zawodami.

          • PIECZENIE CHLEBA PRZEZ PRZEDSZKOLAKÓW.

          • 13.05.2021 r. mieliśmy temat dnia: ,,Skąd się bierze chleb?’’ więc postanowiliśmy uatrakcyjnić nasze zajęcia poprzez pieczenie chleba przez przedszkolaków. Dziękujemy pani Justynie i pani Emilii z Koła Gospodyń Wiejskich z Hartowca za współpracę i poświęcony czas.

            Pieczenie chleba poprzedzone było omówieniem historyjki pt. ,, Od ziarenka do bochenka” dzięki której dzieci poznały etapy  rozwoju i wzrostu ziarna, jego obróbkę oraz sam proces pieczenia chleba. Celem zajęć było zapoznanie z etapami powstawania chleba.  Zapoznanie dzieci z kolejnymi etapami produkcji chleba, a przede wszystkim uświadomienie dzieciom, że chleb jest symbolem ciężkiej pracy wielu ludzi: rolnika, młynarza i piekarza.  Dzieci miały możność obserwowania poszczególnych etapów przygotowania ciasta na chleb, proporcji, zastosowanych składników, poznały różne rodzaje mąki. Mogły obserwować reakcję jaka zachodzi gdy do drożdży dodamy cukier –  jak konsystencja stała drożdży zmienia się w płynną . Przed upieczeniem ciasto zostało długo i dokładnie zagniatane, następnie musiało wyrosnąć dlatego zostało odstawione  w ciepłe miejsce,  gdzie cały czas dzieci obserwowały co się z nim dzieje. Jakież było zdziwienie, gdy po tym jak ciasto zostało odstawione na kilka minut podwoiło swoją objętość. Zajęcie kulinarne bardzo dzieciom przypadło do gustu, były bardzo aktywne i zainteresowane. Po wyrośnięciu ciasto przełożono do blaszek i panie  włożyły je do pieca. A teraz już tylko pozostał czas, który bardzo wszystkim się dłużył, ponieważ na gotowe chlebki trzeba było czekać aż godzinę.  Postanowiliśmy w tym czasie pójść na spacer.  Po upieczeniu zostały wyjęte z pieca gdzie przez długą chwilę musiały ostygnąć a potem to już była tylko degustacja. Pachnący chlebek z masłem i dżemem  był przepyszny.

          • Dzień Strażaka

          • 4 Maja – Międzynarodowy Dzień Strażaka. W związku z tym przedszkolaki  wybrały się w odwiedziny do OSP HARTOWIEC. Zanim jednak to nastąpiło dzieci zdobyły nowe wiadomości: rozwiązywały zagadki, wysłuchały wiersza ,,Ciężka praca strażaka’’ O. Adamowicz,  nauczyły się rymowanki o strażaku, przypomniały sobie numer alarmowy Straży Pożarnej, kolorowały wóz strażacki, wykonywały ćwiczenia grafomotoryczne. Tak przygotowane wyruszyły na spotkanie ze strażakami. Tutaj miały możliwość zobaczyć na własne oczy i dotknąć własnymi rękami samochodu strażackiego, węża do gaszenia pożaru i przejechać się wozem strażackim.  Panowie strażacy pokazali dzieciom wyposażenie wozu strażackiego, gdzie największe zainteresowanie dzieci wzbudziły nożyce do rozcinania blachy. Używane  w czasie wypadków samochodowych.  Przy okazji dowiedziały się jak wygląda strój strażacki – bojowy i galowy. Na koniec spotkania przedszkolaki zaśpiewały ,,STO LAT’’ i wręczyły podziękowania. Dzieci otrzymały upominki od strażaków.  Dowiedziały się tego dnia wiele o tej niebezpiecznej i bardzo potrzebnej dla społeczeństwa pracy strażaków. Na pewno w ich pamięci ta wizyta zostanie na bardzo długo. Poznawanie ról społecznych, pełnionych przez ważne osoby między innymi strażaka jest częścią programu wychowania przedszkolnego i służy kształtowaniu postaw patriotycznych i obywatelskich dziecka.

          • AKCJA ,,THASH CHALLENGE – PRZYWRÓĆ NASZĄ PLANETĘ

          • Dzieci z oddziału przedszkolnego z Hartowca  wzięły udział w akcji ,,Thash  Challenge – Przywróć Naszą Planetę’’. Dzieci chętnie pomagały w sprzątaniu parku oraz terenu w pobliżu szkoły.
            Dzięki temu zrobiło się czysto i przyjemnie. Dbajmy o nasze środowisko – nasz wspólny dom.

            Wiek przedszkolny to okres wzmożonej aktywności poznawczej i emocjonalnej.
            Dlatego już w tym wieku należy dziecku ukazać potęgę i piękno otaczającego świata,
            wzbudzić w dziecku pozytywne uczucia takie jak odpowiedzialność wobec siebie i przyrody.
            Mamy nadzieję, że w ten sposób zdobyte doświadczenia zaowocują w przyszłości dobrymi ekologicznymi nawykami.

          • Dzień Ziemi

          • 22 kwietnia każdego roku na całym świecie obchodzone jest wyjątkowe święto – Międzynarodowy Dzień Ziemi.   Tego dnia szczególnie powinniśmy pomyśleć o tym, jak chronić nasz wspólny dom, naszą planetę. Warto zastanowić się, jak pomóc Pani Ziemi, aby ten wspólny dom był zdrowy, piękny i czysty.

            W tym dniu królował kolor zielony i niebieski. Do tematyki zajęć wprowadził nas film edukacyjny             pt. ‘’Dzień Ziemi’’.  Podczas zajęć dydaktycznych dzieci dowiedziały się jak dbać o środowisko                          i otaczającą nas przyrodę, o niebezpieczeństwach grożących środowisku przyrodniczemu ze strony człowieka.  ,,Mali ekolodzy’’ zaśpiewali piosenkę Ziemia – wyspa zielona. Przedszkolaki w praktyczny sposób mogły wykorzystać swoją wiedzę na temat segregacji śmieci wrzucając odpady do odpowiednich pojemników.  Wykonały pracę grupową – ,,Ziemia zanieczyszczona  i zadbana’’. Okazało się, że przedszkolaki świetnie znają problematykę ekologiczną.

          • Gminny Rodzinny Konkurs Wielkanocny

          • Uczniowie: Wiktor, Mateusz i Weronika Dutkowscy reprezentowali naszą szkołę w Gminnym Rodzinnym Konkursie Wielkanocnym organizowanym przez Bibliotekę w Rybnie. Za udział w konkursie otrzymali wyróżnienie.

          • PODZIEL SIĘ PISANKĄ

          •    38 uczniów naszej szkoły z kl. 4 - 7 odpowiedziało pozytywnie na ogłoszenie wielkanocnej akcji "Podziel się pisanką", zainicjowanej przez SK PCK. W tygodniu poprzedzający Wielki Tydzień uczniowie przekazali do szkoły piękne, kolorowe pisanki, które wykonali w ramach zajęć plastycznych w swoich domach. Bajeczne jajka, opatrzone liścikami z najlepszymi życzeniami trafiły do domostw miejscowych seniorów, osób chorych i samotnych. Pakowanie i przekazywanie pisanek odbyło się zgodnie z wszelkimi zasadami sanitarnymi. Upominki zawieszano na bramkach ogrodzeń. W sfinalizowanie akcji zaangażowały się uczennice kl. 7: Alicja Firańska, Iza Cichorska, Kinga Dąbrowska i Zofia Sowińska pod opieką p. Małgorzaty Nichczyńskiej.

          • Pierwszy dzień wiosny!

          • Dzisiaj, czyli 22 marca 2021 r.  w naszym oddziale przedszkolnym obchodziliśmy Pierwszy Dzień Wiosny. Tego dnia dzieci ubrały się w kolorze czerwonym. Zapoznały się z tradycjami i zwyczajami związanymi z powitaniem wiosny. Następnie poszły nad nasze Jezioro Hartowieckie. Wszyscy radośnie maszerowali, gdzie na czele widniała ,,Nasza Marzanna'', symbol przemijającej zimy. Dzieci zaśpiewały piosenkę o tematyce wiosennej. W ten sposób wszystkie dzieci chciały wyrazić swoją radość z przyjścia nowej pory roku. Jesteśmy pewni, że starania naszych wspaniałych przedszkolaków sprawią, że wiosna zawita do nas na dobre.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Hartowcu, 13-220 Rybno
      • (23) 696 60 28
      • Hartowiec 40 13-220 Rybno Poland
      • Informujemy, że Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Szkołę Podstawową im. Marii Konopnickiej w Hartowcu (adres: Hartowiec 40, 13-220 Rybno) jako Administratora danych, w celu zrealizowania Twojej sprawy. Jeżeli chcesz skontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych Osobowych, którym jest Pani Justyna Jabłonka - napisz pod adres e-mail: iod@gminarybno.pl Twoje dane będziemy przechowywać do czasu zrealizowania sprawy, w której się z nami kontaktujesz, wygaśnięcia ewentualnych roszczeń z nią związanych lub momentu wygaśnięcia obowiązków przechowywania danych wynikających z przepisów prawa. Przysługuje Ci prawo dostępu do Twoich danych oraz otrzymania ich kopii, poprawienia, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, wniesienia skargi do organu nadzorczego oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych osobowych w każdym czasie – po spełnieniu określonych w RODO przesłanek. Podanie danych jest dobrowolne, jednak jeżeli tego nie zrobisz nie będziemy mogli się z Tobą skontaktować, a tym samym załatwić Twojej sprawy.
      • Inspektor Ochrony Danych Osobowych: Justyna Jabłonka, e-mail: iod@gminarybno.pl
    • Logowanie